“Oğlumu Ortalık Yerde Vurdular, Bu Nasıl Adalet?”

Yeni Yaşam 

Kemal Kurkut’un faili polisin beraat etmesine tepki gösteren anne Sican Kurkut, ‘Benim kuzum yetimdi. Ben onu fakirlik içinde büyüttüm. Bu nasıl adalet’ dedi. 

İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü 2’inci sınıf öğrencisi 22 yaşındaki Kemal Kurkut, 21 Mart 2017’de katılmak istediği Diyarbakır Newrozu alanına girişte Evrim Alataş Caddesi üzerinde kurulan kontrol noktasında polis kurşunuyla katledildi. Diyarbakır Valiliği, Kurkut’un öldürülmesiyle ilgili “‘Çantamda bomba var hepinizi öldüreceğim’ diyerek elindeki bıçakla alana koştuğu için canlı bomba olma ihtimali değerlendirildiğinden müdahale edilmiştir” açıklamasında bulundu.

Fakat Dihaber’den Abdurrahman Gök’ün çektiği 8 kare fotoğraf, Kemal Kurkut’un hedef alınarak öldürüldüğünü ortaya çıkardı. Bu fotoğraflar üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında polis memuru Y.Ş. hakkında “olası kastla öldürmek” suçundan müebbet hapis istemiyle dava açıldı. Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 12’nci duruşması önceki gün görüldü ve sanık polis memuru hakkında “kesin ve inandırıcı deliller elde edilmediği” gerekçesiyle beraat kararı verildi.

“Bu Nasıl Adalet?” 

Mahkemenin bu yönde bir karar vereceğini önceden kestiren aile bireyleri, anne Sican Kurkut’u karar duruşmasına getirmedi.  Oğlunu vuran polisin beraat ettiği haberini aldığında fenalık geçiren anne Kurkut, “Bu nasıl adalet, nasıl bir mahkeme, bu nasıl bir hakim?” diye sorup, ekliyor: “Ben o fare çocuğumu öldürsün diye büyütmedim.”

Oğlunun yarı çıplak bir şekilde nişan alınarak vurulduğunu, mahkemenin aldığı bu kararı asla kabul etmeyeceğini vurgulayan anne Kurkut, tepkisini şu sözlerle sürdürdü: “Suçsuz günahsız yere ortalık yerde oğlumu vurdular. Bir suçu varsa gözaltına alın, tutuklayın. Kör olun, görmüyor musunuz? Neden vuruyorsunuz? Kör olun.”

“Fakirlik İçinde Büyüttüm” 

Cezasızlık içinde geçen her günün psikolojik olarak kendisini daha fazla yıprattığını da ifade eden Kurkut, “Benim kuzum yetimdi. Ben onu ve diğer kardeşlerini fakirlik içinde büyüttüm. Nasıl oluyor da 22 yaşında suçsuz bir genç öldürüldüğünde ceza verilmiyor?” diye konuştu.


Oğluna olan özleminin her geçen yıl arttığını dile getiren anne Kurkut, yaşadığı acı kadar Kemal’i öldüren polisin beraat edilmesinin yeni cinayetlerin önünü açabileceği kaygısı içerisinde. “Böyle kararlar verilmesi demek, polislerin gençlerin canına kıymaya devam etmesi demek, ‘yanımıza kar kalır’ diye düşünecekler” diyen anne Kurkut, Kemal’i öldürenlerin peşini asla bırakmayacağını kaydetti.

“Bunlar Vicdansızdır” 

Oğlu Kemal’i duygusal, zararsız biri olarak tanımlayan anne Kurkut, “Biri ona zarar verecek olsa sesini etmezdi, ‘bunlar bana karışmaz, bana bir şey yapmaz’ derdi. Katilini tanıyamadı. ‘Bunlar zalimdir, katildir, vicdansızdır’ diyemedi” ifadelerini kullandı.

Ülkede sayısız gencin Kemal gibi öldürüldüğünü hatırlatan Kurkut, “Neden boşu boşuna gençlerin canına kıyıyorlar?” diye sorarken, böyle giderse Kemal’in ölümünün genç ölümlerinin ne ilki ne de sonuncusu olacağını belirtti.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün “Adalet yerini bulsun, istersen kıyamet kopsun” sözlerinin aksine, adaletin yerini bulmadığını Kemal Kurkut davasında çıkan kararı asla kabul etmeyeceğini söyleyen anne Kurkut, “Neden adalet yok? Bu nasıl bir adalet ki, bir genci öldüren kişiyi serbest bırakıyor” dedi.

Çağrı Yaptı 

Son olarak oğlunun ölüm yıl dönümünde tüm sevenlerinden dayanışma bekleyen Kurkut, “Bizi yalnız bırakmayın. Onu seven herkesin ölüm yıl dönümünde burada, onunla olmasını istiyorum” diye belirtti.

Kaynak: MA

Yayınlanma tarihi

19 November 2020

Kategori Listesi