Ölüm Panzerden mi, Bombadan mı?

BİANET

Diyarbakır’da yapılan gösteride 19 yaşındaki Şahin Öner yaşamını yitirdi. Valilik, elindeki bombanın patlaması sonucu öldüğünü açıklarken, görgü tanıkları Öner’i polis panzerinin ezerek öldürdüğünü ileri sürdü.

Diyarbakır’da PKK Lideri Abdullah Öcalan‘ın Türkiye’ye getiriliş tarihi olan 15 Şubat’ın yıldönümü için yapılan eylemde 19 yaşındaki Şahin Öner hayatını kaybetti.

Kent merkezinde Yenişehir İlçesi Şehitlik semtinde dün akşam saat 20.00 sıralarında meydana gelen olayla ilgili Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak açıklama yaptı.

Toprak, “Kulağında yaralanma söz konusu olduğundan el yapımı patlayıcıyı atmaya çalıştığı sırada göstericinin elinde patladığını düşünüyoruz. Olayla ilgili soruşturma sürüyor” dedi.

NTV’nin haberine göre, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, ölen kişinin cep telefonu üzerinde yaptıkları incelemeden sonra kimliğini tespit etti. Polis, Öner’in cesedi üzerinde polisin yaptığı incelemede, üzerinde 213 adet maytap fitili bulunduğu ileri sürdü. Olay yeri inceleme ekipleri, patlama yerinde Şahin Öner’e ait olduğu belirtilen eldivenler buldu.

Polis, patlamanın meydana geldiği sokakta inceleme yaparken, şüphe üzerine durdurulan ticari bir takside 30 adet Molotof kokteyli ve 2 adet el yapımı bomba bulduğunu da açıkladı. Taksi şoförü gözaltına alındı.

Görgü tanıkları: “Polis aracı ezdi”

Fırat Haber Ajansı’na (ANF) konuşan görgü tanıkları ise Öner’in patlama nedeniyle değil, polisin kullandığı zırhlı aracın altında kalarak yaşamını yitirdiğini ifade etti.

Olayın görgü tanıklarından Keziban Pervane, zırhlı polis aracının Öner’e çarparak yerde sürüklediğini anlattı.

“Akrep isimli zırhlı araç dükkanın önünden geldi, çocuğu altına aldı, üstünden geçti. Ona çarptı, diğeri geldi. Biz bağırıyorduk, durun dedik, beklemediler. Çocuk yerde yatıyordu. Kimse üzerine gelmedi. Çocuk kafasını kaldırır kaldırmaz onun yakasından tutup akrebe bindirdiler. Olay yerine ambulans gelmedi.”

Olayın yaşandığı sokakta bakkal işletmecisi olan Yılmaz Dağ ise akreplerin hızlı bir şekilde sokağa girdiğini belirterek, “Çocuğun elinde bir şey olup olmadığını görmedim. Ancak araç hızlı bir şekilde sokağa girdi, çocuğu altına aldı. Çocuk kaçamadığı için akrebin altında kaldı” şeklinde konuştu.

Ailesi tarafından Diyarbakır Devlet Hastanesi morgundan alınan Öner’in cenazesi yarın Şehitlik Camisi’nde defnedilecek.

Yayınlanma tarihi

11 February 2013

Kategori Listesi