“Ölüm Sebebi Bomba Değil”

BİANET

Otopsi raporunu inceleyen Avukat Çelebi ile Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Karadaş, Şahin Öner’in, Diyarbakır Valisinin iddiasının aksine, “elinde bomba patlaması sonucu ölmediğini” belirtti. Rapora göre ölüm sebebi, “trafik kazası sonucu ezilme.”

Diyarbakır’daki eylemde hayatını kaybeden 19 yaşındaki Şahin Öner, otopsi raporuna göre “trafik kazasına bağlı ezilme sonucu” öldü.

İHD Diyarbakır Şubesi Genel Başkan Yardımcısı Avukat Serdar Çelebi, bianet’e yaptığı açıklamada, Öner’in otopsi raporunu incelediklerini ve raporda, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak‘ın iddiasının aksine patlayıcı izine rastlanmadığını belirtti.

10 Şubat akşamı kent merkezindeki Yenişehir İlçesi Şehitlik semtinde meydana gelen olayla ilgili açıklama yapan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, “Kulağında yaralanma söz konusu olduğundan el yapımı patlayıcıyı atmaya çalıştığı sırada göstericinin elinde patladığını düşünüyoruz. Olayla ilgili soruşturma sürüyor” demişti.

Ancak Fırat Haber Ajansı’na (ANF) konuşan görgü tanıkları Öner’in patlama nedeniyle değil, polisin kullandığı zırhlı aracın altında kalarak yaşamını yitirdiğini ifade etti. Dicle Haber Ajansı’nda (DİHA) yayınlanan ve ailenin cenazeyi morgtan alırken çekildiği iddia edilen görüntülerde de Öner’in ellerinin sağlam olduğu ve vücudunda ezilme yaraları olduğu görülüyordu.

“İç kanama ve ezilme”

Avukat Çelebi görgü tanıklarına ulaşmaya çalıştıklarını söyledi ve “İnsan öldürme veya bir insanın ölümü konulu bir soruşturmayı neden Terörle Mücadele Kanunu 10. maddeyle yetkili bir savcının yürüttüğünü anlamadıklarını” söyledi.

Çelebi, Öner’in, bir aracın ezmesi sonucu öldüğünün açık olduğunu belirtti:

“Otopsi raporunda Öner’in vücudunda ezilmeye bağlı iç kanama ve ezilme olduğu yazılı. Patlayıcıyla ilgili hiçbir iz yok. Kesin ölüm sebebinin ise belirlenemediği yazıyor.”

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Kemal Karadaş da bugün İHD Diyarbakır şubesinde yaptığı basın açıklamasında, Adli Tıp raporunda ateşli ve kesici hiçbir ize rastlanılmadığı ibaresine dikkat çekti:

“Otopsi raporu elimizde. Trafik kazasına ve göğüs ezilmesine bağlı iç kanama geçirmiştir. Çünkü rapora göre, göğüs boşluğunda iki litre kan mevcuttur. Ayrıca, kafa, kol ve bacağında sürtünmeye bağlı çeşitli izler var. Özetle göğüs kanamasına bağlı bir ölüm şekli gerçekleşmiştir.”

Öner ailesinin Avukatı Gamze Yalçın, bianet’e yaptığı açıklamada, hem otopsi raporuna hem de soruşturmadaki diğer evraklara ulaşmak için bu sabah Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’na başvuru yaptıklarını söylemişti.

Demirtaş: “Panzerle ezildi”

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, grup toplantısında yaptığı konuşmada “Öner’in polis aracı tarafından ezildiği şeklinde öldüğü otopsi raporunda kayıtlı” dedi.

“Panzerle ezildikten sonra yarım saat bekletilmiş ve yarım saat sonra ambulans çağırılmış ve hayatını kaybetti 19 yaşında. Devlet bir kez daha Diyarbakır’da katil olmuştur. Kendi işledikleri cinayeti gizleme telaşına girmiştir devlet. İçişleri Bakanı doğrudan bundan sorumludur. Senin Valin elinde bomba patladı demesine rağmen otopsi raporunda üzerinden araç lastiği geçtiği için öldüğü kesinleşti.”

Yayınlanma tarihi

13 February 2013

Kategori Listesi