Ölümünden 6 Yıl Sonra İlk Kez: Berkin Elvan’ın Vurulduğu Yerde Keşif Yapıldı

GAZETE KARINCA

Gezi parkı eylemleri sırasında polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin süren dava kapsamında, 6 yıl sonra ilk kez olay yeri keşfi yapıldı.

İstanbul Okmeydanı’nda Gezi direnişi sırasında, 16 Haziran 2013’te polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu 269 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin davada, mahkeme 6 yıl sonra ilk kez olay yerinde keşif yapılmasına karar vermişti.

Bugün Berkin’in vurulduğu yere gelen polis ve jandarma ekipleri, olay yerine giriş ve çıkışları kapattı.

Keşfin yapıldığı yere Berkin’in ailesi, avukatları, CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve Berkin’in vurulduğuna tanıklık eden Denizcan Tarlak ve çok sayıda kişi geldi.

Olay yerine kimsenin girmesine izin vermeyen polisler, olay yeri inceleme ekibi geldikten sonra aile ve avukatların girişine izin verdi.

Ekiplerin Berkin’in vurulduğu yerde 360 derecelik açılarla görüntü ve fotoğraf aldığı inceleme yaklaşık 1 saat sürdü.

Olay yeri incelemesinden sonra konuşan Denizcan Tarlak, “Mahkemede anlattığımı bugün burada bilirkişi heyetine anlattım. Polisin ateş ettiği noktayı, Berkin’in vurulduğu noktayı göstererek anlattım” dedi.

‘Suçlu Polis Değil Gaz Fişeği Diyecekler’

6 yıl önce yaşadıkları acıyı tekrar yaşadıklarını söyleyen Berkin’in annesi Gülsüm Elvan da, “Bundan sonra ne olacak bilemiyoruz. Acaba vuranlarda vicdan var mı? Eğer korkuyorsa korkmasın. Biz 6 yıldır kimse tekrar öldürülmesin diye çabalıyoruz. Biz kimseyi öldürmeyeceğiz ki. Bizler yaşatmaktan yanayız” diye konuştu.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde panzerin evlerine girerek ezdiği 7 yaşındaki Muhammed ve 6 yaşındaki Furkan Yıldırım kardeşleri hatırlatan Elvan, “Biliyorsunuz o olayda panzer kusurlu bulundu, polis değil. Sanırım yarın öbür gün bu sefer silah suçlu, gaz fişeği suçlu diyecekler. Bekleyip göreceğiz” ifadelerini kullandı.

‘Cezasızlık Politikası Var’

CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise olayın üzerinden 6 yıldan fazla bir zaman geçtiğini belirterek, “Daha yeni olay yeri incelemesi yapıyorlar. Maalesef Türkiye’de kamu görevlilerin yargılandığı davalarda bir cezasızlık politikası var. Yargının hoşgörüsü var. Kamu makamlarının koruması var. Bu davada sadece bunlardan bir tanesi. Umarım bundan sonra adalet gerçekleşir ve caydırıcı bir ceza alır” dedi.

Yayınlanma tarihi

10 April 2019

Kategori Listesi