‘Panzer Davası’: Bu Kez 30 Saniye Süren Duruşma Mayıs’a Ertelendi

GAZETE KARINCA

Silopi’de bir polis panzerinin evlerine girmesi sonucu hayatını kaybeden Yıldırım kardeşlerin ölümüne neden olan polislerin yargılandığı davanın 7’nci duruşması bilirkişi raporunun mahkemeye sunulmaması üzerine bir kez daha ertelendi. Bir sonraki duruşma 2 Mayıs’ta görülecek.

Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Karşıyaka Mahallesi’nde 3 Mayıs 2017 gecesi uykudaki 7 yaşındaki Muhammed ile 6 yaşındaki kardeşi Furkan Yıldırım’ın ölümüne neden olan zırhlı aracın sürücüsü polis Ömer Yeğit ve onu görevlendiren amiri Murat Maden hakkında açılan davanın 7’nci duruşması yapıldı.

Cizre 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada, Yıldırım kardeşlerin babası Mesut Yıldırım ile avukatları ve sanık polis Maden hazır bulundu.

2 Mayıs’a Ertelendi

Mahkeme heyeti, bir önceki duruşmada da istenilen ancak halen gelmeyen İstanbul Teknik Üniversitesi’nden seçilecek iş sağlığı ve güvenliği konusunda uzman 3 kişilik bilirkişi heyetinin, sorumluların kusur durumlarının tespiti konusunda istediği rapor üzerine duruşmayı tekrardan erteledi.

MA’nın haberine göre yaklaşık 30 saniye süren duruşma, 2 Mayıs’a ertelendi.

Davanın bir önceki duruşması da yaklaşık iki dakika içerisinde ertelenmişti.

Dava Hakkında

Polis Ömer Yeğit ve amiri Murat Maden hakkında “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Olay sonrası tutuklanan sanık polis Yeğit ilk duruşmada tahliye edilmişti.

Yeğit, olaydan kendisini görevlendiren İlçe Emniyet Müdürü Selçuk Erdoğan ile yetkilileri sorumlu tutarken, davada adı geçen polis Tuncay Taşdemir ile İlçe Emniyet Müdürü Erdoğan’ın disiplin soruşturması neticesinde ceza aldıkları ortaya çıkmıştı.

Davanın 25 Ekim’de görülen 5’inci duruşmada ise panzeri “asli”, sanık iki polisi de “tali” kusurlu gösteren bilirkişi raporuna tepki gösterilmiş, sanıkların tutuklanması talebi reddedilirken, sorumluların kusur durumlarının tespiti konusunda rapor tazmini istenmesine karar verilmişti.

Yayınlanma tarihi

14 February 2019

Kategori Listesi