Panzerin İki Kardeşi Ezdiği Olayın Davasında Keşif Tutanağı Tutuldu

Fotoğraf: Evrensel

EVRENSEL

Silopi’de panzerin iki kardeşin ölümüne sebep olduğu olaya dair bilirkişi incelemesi sonucu aracın fren ve direksiyonunda sorun tespit edilmedi.

Silopi’de, evlerine giren panzerin altında can veren Muhammet ve Furkan Yıldırım kardeşlerin ölümüne ilişkin açılan dava kapsamında yapılan olay yeri keşfinde, panzerin frenleri ve direksiyonunda sorun tespit edilmedi. Bilirkişiler, önümüzdeki günlerde ayrıntılı rapor hazırlayacak.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde, 3 Mayıs 2017 tarihinde evlerine giren panzerin altında ezilerek can veren 7 yaşındaki Muhammed Yıldırım ve 6 yaşındaki Furkan Yıldırım kardeşlerin ölümüne ilişkin iki polis hakkında açılan dava kapsamında önceki gün “olay yeri keşfi” ve olaya karışan panzerin incelemesi yapıldı. Daha önce 3 kez ertelenen keşif, mahkeme heyeti üyeleri, 2 trafik bilirkişisi, makine bilirkişisi ile panzer sürücüsü konusunda uzman kullanıcı bilirkişi tarafından yapıldı, gözlemlere dair keşif tutanağı hazırlandı.

Panzerin Yolu Takip Ettiği Tespitine Yer Verildi

Mezopotamya Ajansından Gökhan Altay’ın haberine göre, keşif tutanağında, olaya karışan panzerin hareket ettiği MHP İlçe Binası önünden kazanın neticelendiği ev duvarlarının görünmediği ve mahallenin kısmen sokak lambalarıyla ışıklandırıldığı kaydedildi. Söz konusu tutanakta yer alan “Keşif mahallinin gözlemlenmesi” kısmında ise olayın nasıl gerçekleştiğine dair şu ifadelere yer verildi: Karşıyaka Mahallesi, 720. Sokak üzerinde, 52. Cadde’de bulunan MHP ilçe binası önünden ilk hareketine başlayan panzerin güney doğu yönünden kuzey batı istikametine doğru eğimli caddeyi eğim aşağı olacak şekilde takiben yaklaşık 50 metre sonra yolun yay şeklinde kıvrıldığı hattı takip ederek güney yönüne 715. Sokak istikametine doğru inen asfalt yol ve devamında çıkmaz sokak ile neticelenen noktada müteveffaların bulunduğu müştekiye ait evin duvarına çarpması sureti ile söz konusu olay gerçekleştiği anlaşıldı.

‘Frende Sorun Yok, Direksiyon Rahatlıkla Manevra Yapabiliyor’

Keşif tutanağında bilirkişiler tarafından, Yıldırım kardeşlerin altında can verdiği panzere ilişkin yapılan incelemelere de yer verildi. Panzerin kaza tarihinde emanete alındığı şekilde muhafaza edildiği belirtilen tutanakta, uzman kullanıcı olarak hazır edilen bilirkişinin araç makine bilirkişisi eşliğinde araç üzerinde yaptıkları testler hakkında bilgilere yer verildi. Harici akü takviyesinin ardından çalışan araç testine ilişkin ise şu tespitlerde bulunuldu: Çalıştırma, durma ve kalkma, hareket testleri yapıldı. Aracın çalışır halde iken frenlerinde herhangi bir sorun olmadığı, direksiyonun rahatlıkla manevra yapabildiği gözlemlendi. Araç istop ettirilerek durma halinde fren ve direksiyon testi aşamasına geçildi. Ancak aracın stop açma kapama kollarına basılmasına rağmen istop ettirilemediği anlaşıldı. Harici müdahale ile araç istop ettirildi. Bu halde iken araç eğimli alandan kısmen vites boşa alınarak bırakıldığında hareket ettiği, frene basıldığında frenleme yapabildiği görüldü.

Ayrıntılı Rapor Önümüzdeki Günlerde Hazırlanacak

Keşfe katılan bilirkişilerden araçta kazaya sebebiyet veren bir kusur bulunup bulunmadığı, kazaya sebebiyet veren etkenin ne olduğu ve sanıkların olayda kusur durumu ve dağılımı konusunda ayrıntılı rapor düzenlemeleri istendi. Bilirkişilerin ayrıntılı raporlarının önümüzdeki günlerde, 25 Ekim tarihinde 5’incisi görülecek olan dava dosyasına sunması bekleniyor.

Ne Olmuştu?

Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Karşıyaka mahallesinde, 3 Mayıs 2017 gecesinde MHP İlçe binasını korumak ile görevli 73 A 0133 plakalı 1994 model Dragon 1 marka zırhlı araç sürücüsü polis, evlerine girdiği Muhammed ve Furkan Yıldırım kardeşlerin ezilerek ölümüne neden olmuştu. Panzer sürücüsü Ömer Yeğit gözaltına alınıp tutuklandıktan sonra Şırnak Cezaevine gönderilmişti. Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve Cizre 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, zırhlı aracın sürücüsü Yeğit ve onu görevlendiren amiri Murat Maden hakkında “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası istenmişti.

Aracı Süren Polis Frenin Çalışmadığını İddia Etmişti

İddianamede yer alan trafik bilirkişi raporunda, zırhlı araç sürücüsü Yeğit’in, “Motorlu araç sürücü sertifikasının” bulunmadığı, bu nedenle sürücünün araç ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmaması sonucunda olayın meydana geldiği bilgisine yer verilmişti. Yeğit, savcılığa verdiği ifadede ise kendisini, “Park etmeye çalıştığım sırada araç birden stop etmesiyle birlikte rampa aşağı öne doğru 52’nci caddenin devamı 715’inci sokağa doğru gitmeye başladı. Aracın freninde ayağımı sürekli basılı tuttum. Fakat araç stop ettiği için fren sistemi çalışmadı. Aracın direksiyonu kilitlendi. Fren tertibatı işlemedi” sözleri ile kendisini savunmuştu.

Tüm Tanıklar İlçe Emniyet Müdürünü İşaret Etti

2 polis hakkında açılan ve ilk duruşması 17 Ekim 2017 tarihinde görülen davada, tutuklu polis tahliye edilmişti. Zırhlı araç sürücüsü yaptığı savunmada, ehliyetinin olmamasına rağmen daha önce farklı yerlerde görevlendirildiğini belirtmiş ve olaydan kendisini görevlendiren İlçe Emniyet Müdürü Selçuk Erdoğan ile yetkilileri sorumlu tutmuştu.

Söz konusu davada ismi geçen polis Tuncay Taşdemir ile İlçe Emniyet Müdürü Selçuk Erdoğan’ın ise disiplin soruşturması neticesinde ceza aldıkları ortaya çıkmıştı.

Yayınlanma tarihi

21 September 2018

Kategori Listesi