Peki Bu Çocukları Kim Vurdu?

CUMHURİYET

Gazi mahallesinde araçla dur ihtarına uymadıkları gerekçesiyle Barış Kerem ve Oğuzhan Erkul’u öldüren ve 3 genci de yaralayan polisler dün İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıktı. Sanık polis Erkan Ekmekci, çocukların aracında silah görmediğin, kılıf olduğunu söyleyerek emniyetteki ifadesiyle çelişti. Ekmekçi, emniyetteki ifadesinde “Silah namlusu gördüm” demişti. İnceleme sonucunda araçta silah olmadığı saz olduğu ve atış artığı bulunmadığı tespit edilmişti. İfade veren polisler, aracın lastiğine ateş ettiklerini söylerken acılı anneler, “Peki çocuklara kim ateş etti?” diyerek sanıklara tepki gösterdi. Sanık polis Erkan Ekmekci, “Aracı durdurması yönünde uyardık. Yavaşladı durur gibi yaptı fakat durmadı. Ön sağ tarafa geçtim. İçerisi karanlıktı. Işıkları açmadılar. Camı yarı araladılar. Şoförün yanındaki kişinin bacakları arasında silah vardı. Silah var diye bağırdım. Silah kılıflıydı. Silahı görmedim. Kılıfın içinde silah olabileceğini düşündüm. Ben silah var diye bağırınca araç hızlandı. Sol taraftan 4-5 el silah sesi duydum. Ben sağ arka tekerleğe doğru 8-9 el ateş ettim. Uyarı ateşi yapmadım” diye konuştu. Emniyette “silah namlusunu gördüm” diyen sanığa, mahkeme yargıcı, ifadesindeki çelişkiyi söyledi. Sanık da “Emniyetteki verdiğim ifade doğrudur” dedi.

‘Ateş edilmedi’

Sanık Kenan Akıl, “Sağ arka lastiğe doğru ateş ettim. Uyarı ateşi yapmadım. Ben ateş etmeden önce ateş edilmeye başlanmıştı. 6-7 el ateş ettim. Dışardan veya aracın içerisinde başka bir şahsın ateş ettiğini görmedim. Ateş edin diye talimat verilmedi” dedi. Akıl, emniyetteki ifadesinde, “Silaha benzer bir şey gördüm” demişti. Sanık polis Zafer Sağlam da “Siyah bir araç hızlı bir şekilde üzerimize geldi. Hafif bir duraksama yaptı. Erkan ‘silah var’ diye bağırdı. Ben iki üç el havaya ateş ettim. Aracın içerisine ateş etmedim” dedi. Sanık Davut Bakır, “Arka tarafın güvenliğini sağlıyordum. En arkada olduğum için silah seslerinin kime ait olduğunu anlamadım. Sağ arka tekere 8-9 el ateş ettim” dedi. Polisin taradığı araçtan ağır yaralı kurtulan Ramazan Altürk, “Olay günü kent ormanına okuldan çıkıp eğlence amaçlı gittik. Aracın camları filmliydi. Fakat aracın içi görünüyordu. Yola çıktık. Polis çevirmesini gördük. Demirhan ‘ehliyetim yok’ dedi. Biraz yavaşlayıp devam ettik. Demirhan’ın ve yanında oturan Birkan’ın camı zaten açıktı. Hızımız yavaştı. 4 polis silahları çekmiş küfür ederek ‘dur’ diyordu. Ardından bir polis şoförün yanına geldi. Arka camdan bana doğru silahını tuttu. Bana ateş ettiğinde cam kapalıydı. Ben kendimi geri çekince ateş etti. Ben vuruldum. Oğuzhan cam tarafına Barış’ta onun kucağına düştü” dedi.

Annelerin acısı

Hayatını kaybeden Barış Kerem’ in annesi Melike Altınışık, “Bu katiller benim oğlumu aldı. Benim oğluma dokuz kurşun gelmiş. Hepsi lastiğe ateş etmiş. Benim oğluma kim 9 kurşunu sıktı? Sabahtan beri gülerek bize bakıyorlar. Bu katillerle karşı karşıya gelmek bu kadar kolay mı? Hâlâ görevlerine devam ediyorlar. Sosyal medya paylaşım yapıyorlar” dedi. Oğuzhan Erkul’un annesi Seyran Erkul da “Çöpten karton, plastik toplayarak okuttum ben çocuklarımı. Çöpten kıyafetleri alıp yıkayıp giydirdim. Sabah işe başlayacak diye izin aldı arkadaşlarıya eğlenmek için. Morgda öptüm onu. Umarım siz de aynısını yaşarsınız” dedi.

Afrin izni istediler

Sanıkların avukatı, müvekkillerinin adli kontrolünün kaldırılmasını isteyerek, sanık polislerin Afrin’e gitmek istediklerini söyledi. Mağdur avukatlarının sanık polislerinin tutuklanması yönündeki talepleri reddedildi. Duruşma 27 Haziran’a erteledi.

Yayınlanma tarihi

22 March 2018

Kategori Listesi

Etiket Listesi