Polis, Polisi Teşhis Edemedi

CUMHURİYET

Gezi Direnişi sırasında polisin attığı gaz kapsülü nedeniyle yaşamını yitiren Berkin Elvan soruşturması yine tıkandı. Emniyet Müdürlüğü, savcının talebinin aksine şüpheli dört polisin değil, olay günü bölgede görev yapan 113 polisin fotoğrafını gönderdi.

Gezi Parkı Direnişi sırasında polisin attığı gaz kapsülünün başına isabet etmesiyle 269 gün sürecek bir komaya giren ve ardından hayatını kaybeden Berkin Elvan soruşturmasında ilginç bir gelişme yaşandı. Savcılık, bilirkişi raporunda olaya karışan kişiler olarak tespit edilen 4 polisin açık kimlik bilgilerinin ve görev yaptıkları birimlerin bildirilmesini istedi. İl Emniyet Müdürlüğü de olay gününde Okmeydanı Mithatpaşa Caddesi ile Gaziler Sokak’ta görevlendirilen 113 polisin fotoğrafını gönderdi ve bilirkişi raporunda yer alan görüntüleri 134 polise izlettiğini ancak olaya karışan kişileri tespit edemediğini belirtti.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında Berkin Elvan’ın vurulduğu 16 Haziran 2013 günü Okmeydanı Mithatpaşa Caddesi ve Gaziler Sokak’ta görev yapan 113 polisin fotoğrafı savcılık dosyasına girdi. Soruşturma kapsamında 23 Eylül’de İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne yazı yazılarak, olay yeri görüntülerinde olaya karışan kişiler olarak tespit edilen, biri ‘dolgun’, biri dirseği sarılı olarak belirtilen 2 ZET (gaz kapsülü silahı) polisi, kumral komiser yardımcısı ZET amiri ve kasklı fişek taşıyan polis olmak üzere toplam 4 polisin açık kimliklerinin ve görev yaptıkları birimlerin tespit edilerek bildirilmesi istenmişti.

22 Mayıs tarihli ek bilirkişi raporunda “Maktule ateş edenleri geriden idare ve seyreden iki amirden, atletik yapıda olan fakat yüzü görülmeyen
bir şahıstan bahsedilmekteydi. Bu kişi, ikinci hamle polis olayından sonra (ikinci atış) geriden gelerek, kumral seyrek saçlı amire sağ eli şehadet parmağıyla ikaz eder mahiyette hareket yapan birisiydi. Bu kişinin yakın görüntüleri ekte bulunmaktadır. Çok kuvvetle muhtemel şahıs orada mevcuttur” denilmişti. Bu raporda yer alan kişinin kimliğinin ve görev yaptığı birimin savcılığa bildirilmesi istenmiş, tanık sıfatıyla dinlenmek üzere de 30 Eylül’de savcılığa çağrılmıştı.

Çevik Kuvvet’e sor

İl Emniyet Müdürlüğü’nün 2 Ekim 2014 tarihli yazısında, tanık olarak savcılığa çağrılan, olay tarihinde geçici olarak Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde, şu an ise Ankara Polis Akademisi Başkanlığı’nda görev yaptığı belirtilen komiser Kadir Eyüp Hambaloğlu’nun Ankara’da olmasından dolayı olay günü orada bulunan polislerin tespiti için kendisinden bilgi alınamadığı aktarıldı. Emniyet öte yandan bahse konu fotoğraflardaki personellerin Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü kadrosunda görevli personeller olması nedeniyle Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nden bilgi edinilmesini istedi.

Eylemciler yapmıştır

Hambaloğlu, daha önce idari soruşturma kapsamında müfettişe verdiği ifadesinde, olay günü kendisiyle beraber müdahale eden TOMA ve
gaz silahı kullanan personelin kesinlikle şahıs bedenine yönelik bir atış veya yakından bir atış yapmadıklarını iddia etmişti. Hambaloğlu, “Yapmaya kalksalar zaten müdahale ederdim. 16 Haziran 2013’te Okmeydanı’ndaki müdahalemizde kesinlikle kimse gaz silahıyla yaralanmadı. Bizim bilgimiz haricinde eğer birisi yaralandıysa bu da büyük ihtimalle eylemcilerin attığı havai fişek veya taştan olmuştur” demişti.

Yayınlanma tarihi

11 October 2014

Kategori Listesi