Polisler İfade Verdi: Okmeydanı’nda Görev Yapmadık

BİANET

Berkin Elvan ile ilgili yürütülen soruşturmada bugün dört polis ifade verdi. Polislerin hepsi olay sırasında Elvan’ın vurulduğu yerde görev yapmadıklarını, gaz tüfeği kullanmadıklarını, olayı hatırlamadıklarını söylediler.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Berkin Elvan’ın öldürülmesiyle ilgili yürüttüğü soruşturma kapsamında, bugün dört polis Savcı Faruk Bildirici’ye ifade verdi.

Berkin Elvan’ın vurulduğu 16 Haziran 2013’te Okmeydanı ve Mecidiyeköy’de görevlendirilen polisler, olay sırasında Elvan’ın vurulduğu yerde görev yapmadıklarını, gaz tüfeği kullanmadıklarını, olayı hatırlamadıklarını söylediler.

Polislerden biri “Kaskında numara olup olmadığını” bile hatırlamıyor.

Kasklarında numara olmayabilir

Polislerden H.P. Berkin Elvan’ın vurulduğu 16 Haziran 2013’te, 24 saatlik zaman diliminde nerede olduğunu tam olarak hatırlamadığını söyledi. H.P. özetle şunları söyledi:

“Berkin Elvan’ın vurulduğu yerde hiç görev yapmadım, hatta Gezi olayları olarak billinen olaylar süresince Okmeydanı’nda hiç görev yapmadım. Beni niçin savcılığa gönderdiklerini bilmiyorum. Gaz tabancası kullanma sertifikam var ama ben aslında öğretmenim. Zorunlu olmadıkça bu tüfeği kullanmadım. Taktığım kaskta numara olup olmadığını hatırlamıyorum. Ben kimseyi vurmadım.”

Kim, nerede görev yaptı?

“Çevik Kuvvet’te gruplar göreve giderken, resmi yazıyla görevlendirilir. Ben şubeden çıkarken hangi bölgede görev alacağım, görev yazılarımda bellidir. Ancak bulunduğumuz mahallerdeyken, şubenin haber merkezi veya grup şeflerimiz tarafından telefonla aranarak, başka yerlere sözlü olarak gönderildik. Sözlü verilen emirlerin daha sonra yazıya çevrildiğini sanmıyorum. Bu nedenle başka bir mahalde görevlendirilen ekipler başka sevk edilerek görev yapmış olabilirler.”

“Gaz tüfeğini kullanan bellidir”

Çevik kuvvet polisi U.Y. de olay günü Okmeydanı Cemal Kamacı Spor Merkezi ve SDP binası önünde görevlendirildiğini söyledi:

“Ben zaten kalkancıyım. İfadeye neden çağrıldığımı bilmiyorum. Gaz tüfeği hiç kullanmadım. Zaten kimlere bu tüfeğin verildiği zimmetlerde bellidir.”

“Gezi’de hiç gaz kullanmadım”

Polis Y.Ş. de Mecidiyeköy ve Celizlibağ’da görev yaptığını, Okmeydanı’nda hiç görev yapmadığını söyledi.

Çevik kuvvet polisi M.A.Y. ise 16 Haziran sabahı Okmeydanı’na gittiklerini, 14:00’e kadar bir üst geçitte beklediklerini anlattı: “Ben grup şefiydim, Gezi olayları boyunca hiç gaz kullanmadım.”

Berkin Elvan’ın yaralandığı 16 Haziran 2013’te Okmeydanı’nda görev yapan yedi çevik kuvvet polisi de 30 Ocak’ta savcıya ifade vermişti. Polislerin hepsi aynı cümlelerle ifade verdi, “olayı bilmediklerini, kendilerinin gaz atmadığını”ileri sürdüler.

“Zor kullanmada yetkinin aşılması”

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Elvan ailesinin avukatlarının, “polislerin ‘işkence ve insan öldürmeye teşebbüs suçu işlediğini, bu suçlamalarla soruşturma yürütülmesi gerektiğini’ belirten suç duyurusunu dikkate almamıştı.

Polisler, Türk Ceza Kanunu’nun 256/1. maddesi uyarınca “zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılmasıyla” soruşturuluyor. Soruşturmanın eski savcısı Adnan Çimen, görgü tanıklarına, “Berkin Elvan’ın cebinde veya elinde molotof, taş, torpil gibi maddeler var mıydı? Molotof attı mı?” diye sormuştu. (AS)

Yayınlanma tarihi

13 March 2014

Kategori Listesi