Recep Hantaş Cinayetinde Delilleri Şüpheli Polisler mi Topladı?

EVRENSEL

Hantaş ailesinin avukatı, olaya ilişkin kamera görüntülerinde Hantaş’ın vurulmasının ardından olay yerindeki polislerin bir şeyleri aradığının görüldüğüne işaret etti.

Kağıt toplayıcısı Recep Hantaş cinayetine ilişkin açılan davanın ilk duruşmasında sanık polisin tutuklanma talebi reddedildi. Avukatlar, şüpheli polislerin delilleri topladığına işaret etti.

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde, 14 Nisan 2019 tarihinde çöp toplarkan polis tarafında vurulan Recep Hantaş (20) cinayetine ilişkin polis Kazım B. hakkında açılan davanın ilk duruşması görüldü. Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, tutuksuz yargılanan polis Kazım B. ve avukatı Mustafa Demir hazır bulundu. Recep Hantaş’ın ağabeyi Efe Hantaş ve aile avukatı Mehmet Öner de duruşmaya katıldı.

“Yere Ateş Ettim” İddiası

Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada ilk olarak sanık polis savunma yaptı. Sanık Kazım B., ekipte görevli komiser Ergin K. ve Mustafa U. ile birlikte Kayapınar ilçesindeyken 2 kişinin Sümerpark’a giriş yaptığı anonsu geçildiğini ve bunun üzerine oraya gittiğini söyledi. Olay yerine gittikleri sırada bir asayiş ekibinin orada olduğunu söyleyen Kazım B., Mustafa U.’nun çevre güvenliği için araç başında beklediğini, kendisi ve Komiser Ergin K.’nin parka girdiğini, park içerisinde 20 metre yürüdükten sonra yoğun silah sesleri altında bir kişinin kendilerine doğru geldiğini ifade etti.

“Dur” ihtarında bulunduğunu iddia eden Kazım B., “Şahıs bana ‘bomba bomba’ demesi üzerine geri çekildim, yukarı doğru sıktım. Elimde MPT 5 piyade tüfeği vardı. Şahıs daha sonra Ergin komiserime doğru gitti. Benim bulunduğum yerin sağ çaprazındaydı. Aramızda çalılar ve 15 metre kadar mesafe vardı. Bu sırada halen silah sesleri geliyordu. Şahsı ve Ergin komiseri görmedim. Bu sırada Ergin komiserden ‘ahhh’ diye bir ses duydum. Ateş ederken yer kaygan olması nedeniyle yalpaladım ancak yere düşmedim. Şahsı yakalamaya yönelik Mustafa U., arkadaş ve diğer arkadaşlara zarar vereceğini düşündüm. Çünkü ‘bomba’ demişti. Şahsı yakalamaya yönelik koştum, şahsı önümde gördüm. Koşarken ateş etmedim. Şahsın önümde düşer vaziyette olduğunu gördüm. Başına gittiğimde yanında bir satır, eldivenli, yüzü kapalı bir haldeydi” dedi. Kazım B., “Şahıs üzerime doğru koştuğu zaman yere doğru ateş ettim” iddiasında bulundu.

Kazım B., mahkeme başkanının Adli Tıp Kurumu ve Ulusal Kriminal Büro’nun Hantaş’a doğru ateş edildiği yönünde hazırladığı raporları hatırlatması üzerine, yere doğru ateş ettiği yönündeki ifadesini tekrarladı.

Deliller Nasıl Toplandı?

Hantaş ailesi avukatı Mehmet Öner, olaya ilişkin kamera görüntülerinde Hantaş’ın vurulmasının ardından olay yerindeki polislerin bir şeyleri aradığının görüldüğüne işaret ederek, “Sizin olay yerinde delil toplama, olay yerine karışma yetkiniz var mı?” diye sordu. Kazım B., soruya, “Hayır yetkimiz yok” diye cevap verdi. Av. Öner, bunun üzerine, “Yani çimlerde polislerin mermi çekirdeği araması normal değil” dedi.

Duruşmada tanık olarak dinlenen Efe Hantaş, olayı işteyken öğrendiğini aktararak, “Kardeşim geç saatlere kadar çalışıyordu. Hurda topluyordu. Bu işi yaparken yoruluyordu. Gelip parkta dinleniyordu” diye konuştu.

Benzer Beyanlar

Mahkeme, daha sonra komiser Ergin K.’yi tanık sıfatıyla dinledi. Ergin K., sanık Kazım B.’nin ifadesine paralel beyanlarda bulunarak, Hantaş’ın kendisini geçtikten sonra Kazım B.’ye doğru koştuğunu ve daha sonra düştüğünü ifade etti. Avukat Öner, Ergin K.’ye Hantaş’ın düşerken Kazım B.’yi geçip geçmediğini sordu.

Ergin K., “Evet, geçtikten sonra düştü” yanıtını verdi. Av. Öner, “O anda siz ve Kazım B. dışında başka polis var mıydı?” diye sordu. Ergin K., soruya “Bizden başka polis yoktu” cevabı verdi. Ergin K., kendilerinin olay yerinde delil toplama yetkisinin olup olmadığına dair soruyu ise, “Yetkimiz yok” şeklinde cevapları. Av. Öner, “O zaman biz kameradaki görüntüleri yanlış görüyoruz” şeklinde tepkisini dile getirdi.

Sanığın Tahliyesi

Av. Öner, dosyanın baştan beri sağlıklı yürütülmediğini, dosyada 2 şüpheli bulunduğunu, her 2 şüphelinin de TEM Şube’de görevli olduğunu, soruşturmayı yürüten 3 savcının da TEM dosyalarında görevli olduğunu ifade etti. Öner, sanığın bir ay tutuklu kaldıktan sonra 24 Mayıs 2019’da tahliye talebinin reddedildiğini ve hemen 5 gün sonra tahliye edildiğine işaret edeerek, “Bu normal bir durum değil” dedi.

“Yakın Tehlike Yok”

ATK ve Ulusal Kriminal Büro’nun sanık polis Kazım B.’nin Hantaş’da doğru ateş ettiği yönündeki raporlarına değinenen Öner, “Bomba var deniliyor ifadelerde. Öyle bir şey yok. Fikir birliği içerisinde mahkemeyi yanıltıyorlar. Şahıs polisleri geçmiş, yakın tehlike yok artık. Ama şahsa arkadan ateş ediliyor, enseden giren bir kurşun” ifadelerini kullandı. Öner, tutuklama talep etti.

Tutuklama Talebine Ret

Tutuklama talebini reddeden mahkeme, 4 Ekim’de olay yerinde keşif yapılmasına karar verdi. Duruşma 9 Kasım’a ertelendi. (Diyarbakır/MA)

Yayınlanma tarihi

15 September 2021

Kategori Listesi

Etiket Listesi