Roboski Katliamı 281 Başvurucu ile AİHM’e Taşındı

BİANET

roboskiRoboski katliamıyla ilgili Anayasa Mahkemesi’nin de reddiyle iç hukuk yollarının tükenmesinin ardından dosya, 281 kişinin başvurusuyla AİHM’e götürüldü.

Roboski katliamı mağduru 281 başvurucu, yaşam hakkı ihlali başta olmak üzere hak ihlalleriyle ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuru yaptı.

Savaş uçaklarıyla yapılan bombardıman sonucu 34 kişinin öldürüldüğü katliamla ilgili son olarak Anayasa Mahkemesine yapılan başvuru reddedilince, iç hukuk yolları tükenmişti.

Roboski katliamında 11 akrabasını kaybeden, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Ferhat Encü bianet’e yaptığı açıklamada, başvuruda yaşam hakkı ihlalinin yanı sıra sorumluların tespit edilmemesi ve yargı önüne çıkarılmamasının başvurusu konusu yapıldığını söyledi.

“Önceliğimiz faillerin yargılanması”

“Roboski ailelerine yönelen temel hakların ihlalini içeren haksızlıklar, hukuksuzlukların hepsi başvuru dilekçesinde yer alıyor. Dün mahkemeye iletilen dilekçede 281 başvurucu var.”

Encü başvuruda ayrıca faillerin yargı önüne çıkarılmadığına da dikkat çekerek “Katliamdan sorumlu olanların yargı önüne çıkarılması yönünde bir karar verilmesini talep ettiklerini” de ifade etti, “Önceliğimiz faillerin bulunması” dedi.

Encü: Baş sorumlu hükümet

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın “Uludere konusunun tekrar gündeme geleceğini düşündüğünü” söylemesinin ardından, 15 Temmuz darbe girişimiyle bağlantılı olduğu iddia edilen Gülen cemaatinin Roboski katliamında etkisi olduğu konuşulmaya başlanmıştı.

Ferhat Encü bu iddialarla ilgili sorumuzu şöyle yanıtladı:

“Katliamın üzerinden yıllar geçti. Aslında talebimiz iç hukukla faillerin yargı önüne çıkarılıp cezalandırılmasıydı ama mümkün olmadı. AKP [Adalet ve Kalkınma Partisi] Hükümeti katliamın başlıca sorumlularındandır.

“Şimdi katliam başka güçlere yüklenmek isteniyor, katliamda başka güçler de mevcut olabilir ama bütüne baktığımızda hükümet baş sorumludur.”

“Alt komisyonda bile ‘kaçınılmaz hata’ şeklinde bir sonuca vararak katliamın aklanmasında rol oynadılar. Şimdi hükümet samimim olmayan bir şekilde kendi sorumluluğundan kurtulmaya çalışıyor.”

Ne olmuştu, yargıda durum neydi?

28 Aralık 2011’de, Şırnak’ın Uludere ilçesindeki Ortasu/Roboski ve Gülyazı/Bujeh köylerinden 28’i aynı aileden 34 kişi savaş uçaklarının bombardımanıyla öldürüldü.

11 Haziran 2013’te Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, “taksirle ölme sebebiyet vermekten dolayı” Roboski katliamıyla ilgili soruşturma dosyası hakkında görevsizlik kararı verip dosyayı Genelkurmay Askeri Savcılığı’na gönderdi.

Genelkurmay Askeri Savcılığı, 7 Ocak 2014’te takipsizlik kararı verdi. Mağdurların ailelerinin avukatlarının karara itirazı reddedildi.

Dosya bunun üzerine Anayasa Mahkemesi’ne taşındı.

Dilekçe ve eklerinin idari yönden Anayasa Mahkemesi’nde yapılan ön incelemede, başvuruda eksiklikler tespit edildi, tamamlanması istendi. Ancak başvuru, “eksikliğin süresinde giderilmemesi” nedeniyle, 24 Şubat 2015 tarihli kararla reddedildi.

Mahkeme üyesi Osman Paksüt ise karara şerh düştü: “Başvurunun reddine ilişkin karara, sürenin geçirilmiş olmasının ve mazeretin kabulünün aşırı bir şekilcilikle incelenip incelenmediği noktasından tereddüt duyduğumdan katılmamaktayım.” (AS)

Yayınlanma tarihi

23 August 2016

Kategori Listesi

Etiket Listesi