Şahin Emretti, Akça’lar Öldürdü

HÜRRİYET

1993 yılında dönemin Altındağ Nüfus Müdürü Abdulmecit Baskın’ın öldürülmesine karıştıkları iddiasıyla aralarında Mehmet Ağar’ın da bulunduğu 12 kişinin yargılanmasına başlandı.

Olaydan 20 yıl sonra açılan davanın ilk duruşmasına, eşi Savaş Buldan’ı faili meçhul cinayete kurban veren BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan da katıldı. Buldan, eşinin de katilleri olduğu iddia edilen sanıklarla ilgili duruşmadan, “Korkut Eken ve Ercan Ersoy da burda. Tam bir katiller serisi” tweet’lerini paylaştı. Ankara 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen davaya tutuklu sanıklar Ayhan Çarkın ile Ziya Bandırmalıoğlu’nun yanı sıra tutuksuz sanıklar Korkut Eken, Seyfettin Lap, Ayhan Akça, Ahmet Demirel, Ercan Ersoy, Uğur Şahin, Ayhan Özkan geldi. Eski Bakan Mehmet Ağar sağlık raporu sundu. Avukatının çekilmesi üzerine, barodan başka bir avukatın gelmesinin ardından savunma yapan Çarkın, Mehmet Ağar için, “Tuğla çekerse duvar yıkılırmış, ben tuğlayı oynattım. Duvar titredi. Duvar yıkılsın, hangi şerefsiz altında kalacaksa kalsın. Biz davada yargılanırken Mehmet Ağar VIP’lerde kahramanlık taslıyordu. Madem o kadar kahramandı bir numaralı sanık olduğu davada gelip bizi savunsaydı. Ne oldu o da ceza aldı. Ona ceza veren hakim daha mı az vatanseverdi?” dedi. İfadesi sırasında Eken’e dönen Çarkın, “Kayıp silahlar nerede, Korkut Eken” diye sordu. Eken, “Seni alakadar eden bir durum yok. Bilmezsin de anlamazsın da” dedi. Çarkın, “Baskın’ın ölümüne giden yol, İbrahim Şahin’in, Oğuz Yorulmaz ve bana verdiği bir talimatla başlamıştır. ‘Gidin bu şahsı bana getirin, bu adam PKK’lılara nüfus cüzdanı veriyor’ dedi. Oğuz’la beraber 1 kişi daha vardı. Gittik, bizi kapıda karşıladı. Beyefendi bir adam, elinde portföy gibi bir çantası vardı. 2 araba vardı. Diğer arabada Ayhan Akça’lar vardı. Onlara teslim ettik. Saat 10.00 gibi Şahin’in yanına gittik. ‘Ne işiniz var burada gidin onlarla buluşun’ dedi.

Telsizle haberleşip gittik, orada infaz etmişlerdi” açıklamasını yaptı. Çarkın, “Faik Candan, Yusuf Ekinci, Savaş Buldan, Behçet Cantürk galerici kardeşler, İranlılar, bunlar Ayhan Akça’nın bulunduğu grup tarafından öldürülmüştür” iddiasında bulundu. Cezaevinden video konferansla ifadesi alınan İbrahim Şahin, “Abdulmecit Baskın öldürüldüğü tarihte daha ortada binamız yok. Böyle bir emir vermedim. Ayhan Çarkın’ın ifadelerinin mantıkla alakası yok. Tüm faili meçhul cinayetlerin arkasında Mehmet Eymür var. Abdullah Öcalan, Mahmut Yıldırım, MİT elemanıdır. Mehmet Eymür’ün adamıdır” dedi. İfadelerin ardından mahkeme Bandırmalıoğlu’nun tahliyesine, Çarkın’ın akıl sağlığının kontrolü için hastaneye sevkine karar verdi.

Yayınlanma tarihi

28 November 2013

Kategori Listesi