Şahin Öner Davası İzleme Raporu – 14 Mart 2019

Deniz Tekin – 14 Mart 2019

Mahkeme:  Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi

Esas No:  2017/ 495 Esas

Diyarbakır Merkez Yenişehir İlçesinde 10 Şubat 2013’te bir gösteriye yapılan polis müdahalesi sırasında 19 yaşındaki Şahin Öner’i Shortland tipi zırhlı araçla ezerek öldüren aracın sürücüsü polis memuru Selahattin Korkmaz’ın “kasten öldürmek” suçundan müebbet hapis istemiyle yargılandığı Şahin Öner Davası’nın 6. duruşması 14 Mart 2019 Perşembe günü Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşti.

Duruşma Öncesi

Davayı takip etmek üzere sabah erkenden Diyarbakır Adliyesi’ne geldim. Kent genelinde sağanak yağmurun etkili olması nedeniyle Adliye girişi ve çevresi sakindi. Diyarbakır Adliyesi’nde görülen benzer davaların aksine, bugün görülen duruşma için polis adliye önünde güvenlik önlemi almamıştı. Adliye girişindeki iki arama noktasından geçtikten sonra Adliye’nin giriş katında ağır ceza mahkemelerinin duruşma salonlarının bulunduğu koridora doğru yöneldim. Koridorun en sonunda bulunan Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin duruşma salonunun önüne geldiğimde, davalarını takip etmek için banklarda oturan birkaç insan dışında kimse yoktu. Kısa bir süre sonra davayı Öner ailesi adına takip eden İHD Diyarbakır Şube Başkanı Av. Abdullah Zeytun geldi. Dava dosyasındaki gelişmelerle ilgili konuştuğumuz Av. Zaytun, mahkemenin bir önceki duruşmada Öner’in zırhlı araçla ezildiği yerde 8 Şubat 2019’da tüm tanık ve sanık katılımıyla keşif yapılması kararı aldığını, ancak yapılması gereken bu keşfin güvenlik gerekçesiyle yapılmadığını belirtti. Av. Zeytun, bu nedenle mahkemenin yeniden bir keşif tarihi belirleyeceğini, duruşmanın çok kısa süreceğini söyledi. Kısa bir bekleyişin ardından duruşma belirtilen saatten 15 dakika geç başladı.

Duruşmaya Katılanlar

Daha önce görülen Şahin Öner Davası duruşmalarının aksine çok erken başlayan duruşmaya sadece katılan avukatı Av. Abdullah Zeytun katılabildi. Şahin Öner’in babası Mehmet Şirin Öner, adliye girişindeki aramalar ve duruşmanın beklenenden çok erken başlayıp bitmesi nedeniyle duruşmaya yetişemedi. Duruşma bittikten kısa bir süre sonra Şahin Öner’in babası davanın görüldüğü mahkemenin önüne geldi. Duruşmaya sanık polis hiçbir mazeret göstermeyerek katılmazken vekili Av. İbrahim Kaygusuz ise mahkemeye mazeret bildirerek katılmadı.

Davaya Dair İzlenimler

Mahkeme Başkanı, heyet değişikliği olduğunu belirterek bunu hızlıca tutanağa geçirtti. Ardından Öner’in öldürüldüğü olay yerinde 8 Şubat 2019’da yapılması gereken keşfin, güvenlik gerekçesiyle yapılamadığına ilişkin hazırlanan tutanağı okuyup bunu da tutanağa geçirtti.

Ardından söz verilen duruşma savcısı, davanın esası hakkında daha önce verdiği mütalaayı tekrar ederek, dava dosyasındaki eksiklerin giderilmesini talep etti. Katılan avukatı Av. Abdullah Zeytun ise kasten öldürme gibi ağır suçlamadan yargılanan sanık polis Selahattin Korkmaz’ın neden mahkemeye gelmediğini sordu. Ancak mahkeme başkanı bu soruya cevap vermedi. Daha sonra talimatla ifadeleri alınan tanık polislerin ifadelerin birbiriyle tutarsız ve çelişkili olduğuna dikkat çeken Av. Zeytun, tanıkların ifadelerinde bu davada sanık olan polis meslektaşlarını koruduğunu belirtti. Av. Zeytun, daha önce talimatla ifadeleri alınan tanıkların mahkeme huzurunda dinlenmesini talep etti. Tanık polislerin ifadelerinde olay günü, 112 acil servis ekiplerinin güvenlik nedeniyle olay yerine gelemediğini söylediğini hatırlatan Av. Zeytun, ancak bunun talimatla ifadesi alınan Mehmet Çakar’ın ifadesiyle çeliştiğini belirtti. Av. Zeytun, ifadeleri çelişen tanıklar hakkında yalan tanıklık yapmaktan suç duyurusunda bulunulmasını istedi. Av. Zeytun, olay günü müdahale etmek için gelen görevli 112 Acil servis ekibinin mahkemede tanık olarak dinlenmesini istedi.

Ancak mahkeme başkanı Av. Zeytun’un tüm bu beyanlarını duruşma tutanağına “Önceki beyanlarımızı tekrar ederiz dedi” şeklinde geçirtti.

Ara Kararlar

Toplam 5 dakika süren duruşmada alınan ara kararlar şöyle:

  • Sanık vekillerinin mazeretinin kabulü ile duruşma gününü UYAP’tan öğrenmesine,
  • Kandilli Rasathanesine müzekkere yazılarak suç tarihindeki hava koşulları belirtilerek suç tarihindeki hava koşullarına benzer hava koşullarının hangi tarihlerde olduğunun bildirilmesinin istenmesine,
  • 2 Nolu ara karar tamamlandıktan sonra keşif hususunda karar verilmesine,
  • Bu nedenle yargılamanın ara günlerin dolu olması gözetilerek 14.05.2019 günü saat 09:15’e bırakılmasına oy birliğiyle karar verildi.

Mahkeme ara kararında, Öner’in yaşamını yitirdiği yerde keşif yapılması için hava durumuyla ilgili Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden değil Kandilli Rasathanesi’ndeki Metooroloji bölümünden bilgi istenmesi dikkat çekti.

Yayınlanma tarihi

15 March 2019

Kategori Listesi