Savcı, 16 yaşındaki Mazlum Turan’ı Öldüren Polise Ceza İstemedi: Kanun Gereği Öldürdü

EVRENSEL

Kızıltepe’de polis tarafından öldürülen Mazlum Turan cinayeti davasında savcı, sanığın “Kanun emrini yerine getirdiği” gerekçesiyle cezalandırılmasına karşı çıktı.

Kızıltepe’de, 16 yaşındaki Mazlum Turan’ı öldüren Polis S.E’nin yeniden yargılandığı davada savcı, sanığın “Kanun emrini yerine getirdiği” gerekçesiyle cezalandırılmasına yer olmadığına karar verilmesini istedi. Bir sonraki duruşma Ekim’de yapılacak.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 28 Ağustos 2015’te ‘dur’ ihtarına uymadığı iddiasıyla vurulan 16 yaşındaki Mazlum Turan’ın öldürülmesine ilişkin S. E. isimli polisin yeniden yargılandığı davanın ikinci duruşma yapıldı. Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan duruşmada, Turan Ailesinin Avukatı Erdal Kuzu mahkeme salonunda hazır bulundu. Duruşmada mahkeme heyeti ve dosya savcısının üçüncü defa değiştiği görüldü. Duruşmada ilk olarak sözleri sorulan polis, önceki ifadelerini tekrarlayarak, “Olayın olduğu gün aldığımız güvenlik önlemleri sonucunda yaşanan bir olay” dedi. Sanık polisin avukatı da esasa ilişkin savunma yapacaklarını belirtti.

‘Olası Kasttan Ceza Verilmeli’

Turan Ailesinin Avukatı Erdal Kuzu ise sanığın sözlerine tepki göstererek, E’nin tutuklanmasını talep etti. Kuzu “Her seferinde bir yalanla ortaya çıkıyor. Bu defaki beyanında Mazlum’un silah kullandığını iddia ediyor. Buradaki tutum silah kullanma yetkisinin orantısız bir şekilde kullanılmasıdır. Mazlum’u vuran kurşun ensesinden girmiştir. Bu nedenle sanık hedef gözeterek ateş etmiştir. Kolluk gücü olması orantısız güç kullanmasının nedenidir.

Bu dosya Fırat’ın batısında yaşanan bir olay olsaydı sanık hem tutuklu yargılanacaktı hem de kıyamet kopacaktı. Mazlum’un Kürt çocuğu olması sanığın da kolluk gücü olması bu dosyada belirleyici olmuştur. Bu dosyada verilmesi gereken ceza en az olası kasttandır.” dedi.

Savcı Ceza İstemedi

Ardından mütalaasını açıklayan savcı, önceki mütalaanın aksine aracın arka camından girerek, Turan’ın ensesine isabet eden kurşunun sanığın yere yaptığı atış sırasında yerden seken kurşunun olaya sebep olduğunun kabulü gerektiğini belirtti. Savcı, sanığın kasıtlı olarak hareket etmediğini iddia ederek, “Kanunun emrini yerine getirmek cezalandırılamaz” ifadesine atıfta bulunarak, ceza verilmesine yer olmadığına karar verilmesini istedi.

Turan Ailesinin Avukatı Erdal Kuzu’nun mütalaaya karşı süre talebi üzerine mahkeme, E’nin tutuklanması talebinin reddine karar verdi. Davanın bir sonraki duruşması ise 18 Ekim’de yapılacak.

Yayınlanma tarihi

18 September 2019

Kategori Listesi

Etiket Listesi