Şerzan Kurt’un Faili Görevinin Başında

Muğla’da üniversite öğrencisi Şerzan Kurt’u silahla ateş ederek öldüren ve ‘olası kastla adam öldürme’ suçundan 8 yıl hapse çarptırılan polis Gültekin Şahin’e, emniyet tarafından ‘meslekten ve memuriyetten çıkarma’ cezası verilmesi gerekirken, 24 ay uzun süreli kıdem durdurma cezası verildiği ortaya çıktı.

Ne olmuştu?

Muğla’da 11-12 Mayıs 2010’da iki öğrenci grubu arasında çıkan olaylarda polis memuru Gültekin Şahin tarafından açılan ateş sonucunda üniversiteli Şerzan Kurt hayatını kaybetmişti. 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, yargılanan Şahin sekiz yıl hapse çarptırılıp tahliye edilmişti. Şerzan Kurt’un ailesi Muğla 2. İdare Mahkemesi’nde İçişleri Bakanlığı aleyhine tazminat davası da açtı. Bu dava 28 Mart 2013’te sonuçlandı. Mahkeme, “polis memurunun kastla adam öldürme suçundan mahkûmiyetine karar verildiği, bu olayda davalı idarece yürütülen kamu hizmetinin, personelinin kusuru nedeniyle gereği gibi yerine getirilememesi sebebiyle hizmet kusurunun bulunduğu ve meydana gelen zararı tazminle yükümlü olduğu sonucuna” ulaşıldı. Ve böylece Kurt ailesine maddi ve manevi tazminat ödenmesine karar verildi.

Bu karar idari soruşturmada saklanan bir gerçeği de ortaya çıkardı. Kararda yer verilen bilgiye göre; ‘olası kastla adam öldürme’ suçundan ceza alan Şahin’e Emniyet Örgütü Disiplin Tüzüğü’nün, ‘silahıyla dikkatsizlik, tedbirsizlik veya ihmal sonucu ölüme sebebiyet veren ya da bu fiilin başkaları tarafından işlenmesine neden olan memura ise 24 ay uzun süreli durdurma cezası verilir” maddesinden ceza verildiği ortaya çıktı. Oysa tüzüğün sekizinci maddesinin altıncı bendi, ‘kasten adam öldürme’ suçu halinde ‘meslekten çıkarma’ cezası verilmesi gerektiğini emrediyor. Tüzükte 24 ay uzun süreli durdurma cezası uygulanması halinde bile, “meslekten çıkarma cezası da verilebileceği” belirtilmesine rağmen bu maddenin de işletilmediği belirlendi. Devlet Memurları Kanunu’na göre ‘kasten işlenen suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olma’ halinde memuriyetten ihraç gerektiği halde bu da yapılmadığı ortaya çıktı.

Konu meclis gündeminde

BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Şerzan Kurt, davasında ‘olası kasıtla adam öldürme’ suçundan 8 yıl hapis cezası olmasına rağmen halen görevinin başında olan polis memuru Gültekin Şahin’i Meclis gündemine taşıdı. Bu suçun, ‘meslekten çıkarma’ gerektiren eylem olduğuna dikkat çeken Ata, İçişleri Bakanı Muammer Güler’e, “Polis memuru Gültekin Şahin’in mahkemece “olası kasıtla adam öldürmek”ten suçlu bulunduğu halde halen görevde tutulmasının sebebi nedir” diye sordu. Ata’nın Güler’e yönelttiği sorular şöyle:

-Polis memuru Gültekin Şahin’in mahkemece “olası kasıtla adam öldürmek”ten suçlu bulunduğu halde halen görevde tutulmasının sebebi nedir?

-Emniyet Örgütü Disiplin Tüzüğü’nün sekizinci maddesinin altıncı bendinde “kasten adam öldürme” suçunun meslekten çıkarma cezasına tabi olduğu belirtildiği halde bu hükmün uygulanmama sebebi nedir?

-Bakanlığınız tarafından polis memuru Gültekin Şahin için gerekli yasal yaptırım olan memuriyetten çıkarma cezasının verilmesi için başlatılan bir çalışma var mıdır?

Yayınlanma tarihi

14 June 2013

Kaynak

(Kaynak: İsmail Saymaz, Radikal Gazetesi; Hülya Karabağlı, T24)

Kategori Listesi

Etiket Listesi