Şerzan Kurt’un Nakil Davası AİHM’e Taşındı

BİANET

Muğla’da polis kurşunuyla yaralandıktan sonra hastanede hayatını kaybeden Kurt’un davasının Eskişehir’e nakledilmesine AİHM el koydu. AİHM, “adil yargılma hakkının ihlal edildiği” gerekçesiyle yapılan başvuruyu kabul etti.

Muğla’da polisin öldürdüğü 21 yaşındaki Şerzan Kurt davasının ‘güvenlik’ gerekçesiyle Eskişehir’e taşınması ve dosyada gizlilik kararı alınmasına karşın Kurt ailesinin avukatlarının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yaptığı başvuru kabul edildi. Kabul edilen başvuruda, naklin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ndeki (AİHS) ‘adil yargılama hakkı’ maddelerinin ihlal edildiği savı yer alıyor.

Muğla Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ikinci sınıf öğrencisi Şerzan Kurt, 11 Mayıs 2010’da, Gültekin Şahin adlı polisin kurşunu ile yaralanmış ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti.

Kurt’un ailesi adına AİHM’e başvuru yapan avukatlar, Adalet Bakanlığı’nın istemiyle Yargıtay’ın, davanın Muğla Ağır Ceza Mahkemesi’nden Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne nakledilmesi kararına ve nakle itiraz etme haklarının olmaması nedeniyle AİHM’e başvurduklarını açıkladı. AİHM, sadece nakil ile ilgili başvuruyu görüşülmek üzere kabul etti.

“Asıl dava da AİHM’e gidecek”

Kurt ailesinin avukatı Nezahat Bayraktar, “Davanın asıl başvurusu yani hak ihlali ve ‘kasten adam öldürme’ davasını da bir an önce AİHM’e taşımak için çalışmalara başladık” dedi.

ANF’ye konuşan Şerzan Kurt’un babası Ömer Kurt da “Davanın nakli, tanıkların ve mağdur avukatlarının duruşmalara katılımını güçleştirecek, delilerin yeterince değerlendirilmesini ve gerçeğin açığa çıkarılmasını zorlaştıracaktı” dedi.

Son duruşmada da saldırı olmuştu

Davanın Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 19 Ocak’taki son duruşmasında, adliye dışındaki ülkücü gruplar davayı izlemeye gelen Kürt ve muhalif öğrencilere saldırmıştı.

Olay yeri çevresindeki kamera görüntüleri izlendiği duruşmada, tutuklu yargılanan polis memuru Şahin’in tabancasını öğrencilere doğrulttuğu teşhis edildi; tanıklar da ifadeleriyle durumu doğruladı. Yeni tanıkların dinlenmesine, olayla ilgili emniyete ait görüntülerin izlenmesine ve olay anını gösteren görüntülerin fotoğraflanarak çıkarılmasına karar verildi. Mahkeme heyeti sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 16 Mart’a erteledi. (AS/EÖ)

Yayınlanma tarihi

14 February 2011

Kategori Listesi