Şırnak’taki Kazılarda 4 Kişinin Cesedine Ulaşıldı

T24

1994 yılında Şırnak’ın Güçlükonak ilçesine bağlı Ormaniçi köyünde gözaltında öldürüldükleri iddia edilen 7 köylüyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında yapılan kazılarda 4 kişinin cesedine ulaşıldı. 

Ormaniçi köyünde 4 Haziran 1994 günü gözaltına alındıkları iddia edilen ve isimleri belirlenemeyen 3 kişi ile köy sakinlerinden Mehmet Özkan, Mehmet Kaya, Şerif Ekin, Abdulselam Demir’in aileleri, yakınlarının öldürüldüklerini ve toplu mezara gömüldüklerini ileri sürerek Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurmuştu. Savcılığın talebi üzerine Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı, Ormaniçi köyünde kazı çalışması başlatmıştı.

Devam eden kazı çalışmasını öldürüldükleri iddia edilen köylülerin yakınları, avukatları ve bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri de izledi.

Giysilerinden mermi çekirdekleri çıktı

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı kazı alanına yakınlarını kaybeden aileler ve avukatları dışında kimse alınmazken, çalışmalar sırasında 4 kişinin cesedine ulaşıldığı belirtildi.

Yakınlarını kaybeden aileler, yaptıkları açıklamada, kazıda Mehmet Özkan’ın öldürüldüğü gün giydiği ve geçen zaman zarfında çürüyen giysilerinden 16, Mehmet Kaya’nın giysilerinden ise 18 mermi çekirdeğinin çıkarıldığını belirtti. Aileler, kazıda Şerif Ekin ve Abdulselam Demir’in de cesetlerinin çıkarıldığını bildirdi.

Savcılık tarafından gerçekleştirilen kazı sonucu çıkarılan 4 kişiye ait kemiklerin incelenmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderileceği öğrenildi.

Yayınlanma tarihi

23 October 2013

Kategori Listesi

Etiket Listesi