Tahir Elçi’ye Saygıyla / Erkan Şenses

Tahir Elçi ve bölge barolarından meslektaşları 12 Kasım 2015 tarihinde Silvan’da incelemeler sırasında / Fotoğraf: Diyarbakır Barosu

HAFIZA MERKEZİ

Tahir Abi, hem iyi bir dost, hem de iyi bir avukat ve insan hakları savunucusuydu. Bu özellikleriyle yaptığı Diyarbakır Barosu başkanlığında Diyarbakır Barosu’nu da hak savunusu yolunda çok ilerletmişti. Nerde bir hak ihlali varsa Baro oradaydı.

Onu en son görmem de böyle bir baro çalışmasındaydı. Katledilmesinden 15 gün önce, 12 Kasım 2015 tarihinde, bölge illerinin Baro başkanlarının sokağa çıkma yasağının devam ettiği Silvan’ı ziyareti sırasında görüşmüştük. Silvan’dan akşam saatlerinde ayrılırken vedalaşmak istediğimde bana Diyarbakır’a dönmeyeceğini,  kendisinin de Batman’a gelerek annesini kaybeden Prof. Dr. Mehmet Dursun’a taziye ziyaretinde bulunacağını söyledi. Tahir Abi’nin Batman’daki taziye ziyaretine dönemin Batman Barosu Başkanı Av. Ahmet Sevim ile ben de eşlik ederek annesini kaybeden Prof. Dr. Mehmet Dursun’a başsağlığında bulunduk. Taziye ziyaretinden çıkarken tüm ısrarlarımıza rağmen Tahir abi akşam yemeğine kalmadı ve Diyarbakır’a doğru yola çıktı. Vedalaşırken ‘Görüşeceğiz zaten’ diye gülümsediğini hatırlıyorum.

Tahir Abi’nin yemek davetimizi neden geri çevirdiği ise çalışkanlığıyla alakalı bir durumdu. Zira Tahir Abi Silvan ve Batman’dan sonra akşam gittiği Diyarbakır’da hemen Baro’dan İMC TV yayınına bağlanarak Silvan incelemelerine dair açıklama yapmış, daha sonra ise bir meslektaşının düğününe katılmıştı. Aynı gece saat 00:06’da paylaştığı tweette bu durumu şöyle ifade edecekti:

‘Hayat devam ediyor. Yoğun bir günün akşamını Abdullah Savcı adlı meslektaşımızın düğünü ile devam ediyoruz..’

Tahir Elçi’yi, dostumu, meslektaşımı nefes aldığım müddetçe unutmayacağım…

Yayınlanma tarihi

27 November 2017

Kategori Listesi

Etiket Listesi