TÜBİTAK, Berkin İçin Vakit Bulamamış: Çok Yoğunuz

DİKEN

Gezi Parkı eylemlerinde Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeğinin kafasına isabet etmesi nedeniyle hayatını kaybeden Berkin Elvan ile ilgili görüntülerin incelenmesi için yazı gönderilen TÜBİTAK talebi reddetti. TÜBİTAK mahkemeye gönderdiği yazıda elinde bulunan sözleşmeyle bağıtlanmış projelerin yoğunluğunu gerekçe gösterdi.

Ulusal Kriminal Büro, Berkin Elvan’ın vurulma anına ilişkin TOMA kamerasından görüntüleri ortaya çıkarmış, söz konusu görüntülerde Berkin’i vuran ZET’çi (gaz fişeği silahı) polisin kimliği belirlenmişti.

Ailenin avukatlarının başvurusu üzerine görüntülerin tekrar incelenmesi ve yeni delillere ulaşılması için İstanbul 17’nci Ağır Ceza Mahkemesi TÜBİTAK’a yazı gönderdi.

TÜBİTAK: Prjoje yoğunluğu var

TÜBİTAK ise bu talebi elindeki sözleşmeyle bağıtlanmış proje yoğunluğunu gerekçe göstererek reddetti. TÜBİTAK, mahkemeye gönderdiği olumsuz yanıtında şu ifadelere yer verdi: “Adli analiz talepleri, kurumumuz tarafından yürütülmekte olan projelerin yoğunluğunun müsaade ettiği nispette karşılanmaya çalışılmaktadır. Mevcut durumda; kurumumuzca yürütülen sözleşmeler ile bağıtlanmış ve gecikmesi halinde cezai yükümlülükleri olan projelerin yoğunluğu sebebi ile ilgili yazınızda belirtilen talebe olumlu cevap verilmemektedir. Söz konusu talep için Adli Tıp Kurumu Fizik İhtisas Dairesi Ses ve Görüntü İnceleme Şubesi ile iletişime geçilmesi önerilmektedir.”    

İlk duruşma yarın

Berkin Elvan’ın ölümüyle ilgili iddianame hazırlanmış, gaz fişeği silahı kullanan polis memuru F.D. hakkında müebbet hapis talep edilmişti. Davanın ilk duruşması yarın saat 09.30’da İstanbul 17’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Yayınlanma tarihi

5 April 2017

Kategori Listesi