Vartinis Davası Avukatı Kadir Karaçelik: Zaman Aşımı Kararı Verilmemelidir

Muş Barosu Başkanı Avukat Kadir Karaçelik

Geçen hafta görülen duruşma 1 Kasım’a ertelendi. 1 Kasım’da mahkemenin ne yönde bir karar vereceği merak ediliyor.

Dosyanın avukatlarından Muş Barosu Başkanı Kadir Karaçelik mahkemeden zaman aşımı yönünde karar çıkmaması gerektiğini, halen hakkında yakalama kararı olduğu halde yakalanamayan sanığın yakalanıp adalete teslim edilmesi gerektiğini söyledi.

Kadir Karaçelik bir ailenin tamamen yok edildiği olayın insanlığa karşı suç olduğunu, insanlığa karşı suç olaylarının zaman aşımı kapsamına girmediğini hatırlattı.

Avukat Karaçelik mahkemeden beklentileri hakkında, “Duruşma 1 Kasım’a ertelendi. 1 Kasım’daki duruşmada bu husus değerlendirilecek. Nasıl bir karar çıkacağını hep beraber göreceğiz. Ama benzer dava dosyalarında daha önce zaman aşımı kararları verildi. Biz hukuken güçlü argümanlara sahip olduğumuzu düşünüyoruz. Diyoruz ki zaman aşımı kararı verilmemelidir. Zaman aşımı gibi bir problem yoktur. Çünkü burada insanlığa karşı suç kavramı vardır. İnsanlığa karşı suç kavramı olduğu için burada zaman aşımı gibi bir problemimiz söz konusu değildir diyoruz. Mahkemenin de bu konuda böylesi hukuki bir tutum içerisinde olmasını diliyoruz. Ama mahkeme ne yapar ben bilemem” diye konuştu.

Vartinis katliamı davasında Yargıtay tarafından suçlu olduğu belirtilen dönemin Hasköy İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Bülent Karaoğlu davanın tek sanığı. Hakkında çıkarılmış yakalama kararı bulunuyor ancak halen yakalanabilmiş değil.

“Bu Şahsın Bulunup Hak Ettiği Cezanın Verilmesini İstiyoruz”

Avukat Karaçelik, sanık Bülent Karaoğlu’nun yakalanması için etkin bir çalışma yapılmasını talep ettiklerini belirterek şöyle devam etti:

“Zaten hakkında yakalama kararı çıkmış, bulunamıyor. Bu şahsın bir an önce etkin bir şekilde aranılıp adaletin önüne çıkarılmasını talep ediyoruz. Bu şahsın bulunup hak ettiği cezanın verilmesini istiyoruz ve adaletin de bu şekilde tecelli edeceğine inanıyoruz. Bu önemli bir davadır. Toplumun vicdanında derin yaralar açan bir davadır. Böylesi bir insanın bu eylemi gerçekleştirdiği, bu eylemin talimatını verdiği netleşmiştir. Bu saatten sonra yapılacak şey bu şahsın yakalanıp adalete teslim edilmesidir. Bunu bekliyoruz, bunu talep ediyoruz.”

Mûş’un Korkut ilçesine bağlı Vartinis (Altınova) beldesinde 3 Ekim 1993 tarihinde evleri ateşe verilerek aynı aileden 9 kişinin yakılarak katledilmesiyle ilgili Yargıtay’ın bozma kararı sonrası yeniden başlayan Vartinis davası Kırıkkale 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Yayınlanma tarihi

4 October 2023

Kategori Listesi

Etiket Listesi