Veli Küçük’ün “Yok” Dediği JİTEM’in Maaş Bordrosu Var

aygan_bordro

BİANET

PKK itirafçısı ve JİTEM mensubu Abdülkadir Aygan, Veli Küçük’ün sözleri üzerine, üzerinde “Görev Yeri: JİTEM” yazan 1993 tarihli maaş bordrosunu yayımladı. İsveç’teki Aygan, Güneydoğu’da cinayet, kaçırma, bombalama olaylarıyla ilgili davanın sanıklarından.

JİTEM mensubu, PKK itirafçısı Abdülkadir Aygan, emekli general Veli Küçük‘ün Ergenekon davasında söylediği “JİTEM diye bir birim olmamıştır” sözleri üzerine, 1993 tarihli, üzerinde JİTEM yazan maaş bordrosunu yayımladı.

İsviçre’deki Aygan’ın nasname.com sitesinde yayınlanan açıklamasında, “Demek ki ben dokuz yıl boyunca ‘olmayan’ bir hayali resmi kurumda çalışmışım. JİTEM`in kurucuları arasında bulunan ve JİTEM Gruplar Komutanlığı görevini yürüten bu şahıs, şimdi çıkmış ‘JİTEM diye bir kurum yok’ diyor. Bu maaş bordrosuna ne diyeceksin bakalım” diye yazdı.

Maaş bordrosunda, Aygan’ın sınıfı “sivil memur”, görev yeri “JİTEM” olarak geçiyor.

Aygan, mesajında Veli Küçük’e de seslenerek şöyle yazdı: “Herkesin malumu olan bu konuda doğru konuşmadığına göre, demek ki sana yöneltilen tüm soruların cevabını da doğru olarak vermiyorsun. Dua et ki Türkiye’de hakkımda tutuklama kararı var ve ben duruşmalara katılamıyorum. Yoksa gelir o belgeyi gözüne sokardım. Buyurun, JİTEM’in resmi maaş bordrosunu okuyun.”

Küçük “JİTEM, TSK’ye saldırıdır” demişti

Ergenekon davasında sanık olarak yargılanan Küçük, önceki günkü (15 Aralık) duruşmada “İddianameye ısrarla JİTEM adı konulmuştur. Jandarma Genel Komutanlığı’nın hiçbir zaman böyle bir birimi olmamıştır. Bu isim konularak sanki gizemli, gayriyasal bir oluşum varmış izlenimi yaratılmaktadır. Jandarma Genel Komutanlığı’nın istihbari grupları gayri yasal bir faaliyette bulunmamıştır. JİTEM, TSK’ye yapılan bir saldırıdır”demişti.

Aygan birçok suçtan yargılanıyor

Aygan, Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak bölgesinde insan öldürme, kaçırma, bombalama olaylarıyla ilgili yargılanan 10 JİTEM mensubu sanıktan biri.

Mahkeme, daha önce, JİTEM’in askeri bir birim olduğuna karar verip dosyayı askeri mahkemeye göndermiş, böylece mahkemelerde ilk kez JİTEM’in varlığı kayıtlara geçmişti.

Davanın müdahil avukatlarından Tahir Elçi, bu davanın Ergenekon davasıyla birleştirilmesini istemişti. (TK)

Yayınlanma tarihi

17 December 2008

Kategori Listesi

Etiket Listesi