Yaralı Olarak Kurtulan Yılmaz: Erhan’ı Vurdular, Bana Yaralıyken İşkence Ettiler

Van’ın Başkale ilçesine bağlı Kaşkol Mahallesi’nde 14 Haziran’da askerler tarafından açılan ateş sonucu 20 yaşındaki Erhan Görür’ün öldüğü olayında ağır yaralanan 25 yaşındaki Saim Yılmaz yaşadıklarını anlattı. Yılmaz, yaralı halde yerde yatarken işkence gördüğünü söyledi.

Beş gün Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Servisi’nde kalan 4 çocuk babası Yılmaz, dün akşam saatlerinde servise alındı. Halen ifadesine başvurulmayan Yılmaz, Erhan Görür’ün gözlerinin önünde öldürüldüğünü söyledi.

‘Durduğumuz Halde Ateş Açtılar’

Yakalandıktan sonra üzerlerine yakın mesafeden ateş açıldığını iddia eden Yılmaz, yaralıyken askerlerce ölümle tehdit ettiğini dile getirerek, “Saati tam hatırlayamıyorum. Asker bastı. Elimizdeki sigarayı yere bıraktık. Bize vurmaya başladılar. Silah dipçikleriyle vurmaya başladılar. Durduğumuz halde bize ateş açtılar. Asker beni yaraladıktan sonra, yere yatırdı, koluma bastı. Ben ‘ne yapıyorsun’ diye sorunca, bana ‘sen teröristsin seni öldüreceğim’ dedi. Olay esnasında muhtarı aramasaydım orada ölecektim. Gözümün önünde arkadaşımı vurdular” dedi.

‘Bu Nasıl Adalet’

Askerleri gördüklerinde kaçmadıklarını ve aralarında 10 metre kadar mesafe olduğunu belirten Yılmaz, şöyle konuştu: “Ellerimi kaldırdığım zaman beni tutup yerde sürüklediler. Muhtarı aradığım için hakaret ettiler. Erhan’ı vurduklarında yere düştü ondan sonra göremedim. Sadece sesini duyabildim. Silah sesi geldi. Başka bir şey görmedim. Kendi halime düştüm. Benim yaralı koluma basıp bana hakaret etmeye başladılar. Bir asker arkadaşına, ‘Ben bu gece rahat yatacağım çünkü 2 terörist öldürdüm’ dedi. Bu nasıl bir adalet. Hangi kitapta yazıyor? Bana kurşun sıktılar. Silah kontağıyla ve ayaklarıyla yaralı koluma vurdular. Damarlarım zarar gördü. Ayaklarıyla koluma bastıklarında damarlarım sanki patladı. Şu an elim tutmuyor.”

‘Dört Koli Sigara Getirip Geçimimizi Sağlıyorduk’

Sınıra bırakılan sigara paketleri için gittiklerini anlatan Yılmaz, “Depremden dolayısıyla zarar gördük. Gidip 4 koli sigara getirip geçimimizi sağlıyorduk. Kaç defa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gidip yardım istedim. Gelip inceleme yapacaklardı; ama gelmediler. Ben de mecburen sigara almaya gidiyordum” diye konuştu.

Kaynak: MA

Yayınlanma tarihi

19 June 2020

Kategori Listesi

Etiket Listesi