Yargıtay ‘Suç Örgütü’ Dedi

ANADOLU AJANSI

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Hrant Dink cinayeti davasında, sanıkların “silahlı terör örgütü” değil “suç işlemek amacıyla oluşturulan örgüt” üyesi olduklarına karar verdi.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, duruşmalı temyiz isteyen Hrant Dink cinayeti davası sanığı Ersin Yolçu ile diğer tüm sanıklar yönünden incelemesini tamamlayarak kararını açıkladı.

Daire Başkanı Ekrem Ertuğrul, Hrant Dink cinayeti davasında suçluların “silahlı terör örgütü” değil “suç işlemek amacıyla oluşturulan örgütün” üyesi olduklarını oy birliğiyle kabul edildiğini açıkladı.

Hayal’in cezasına onama

Bu bağlamda sanık Ersin Yolçu’nun kasten öldürmeye yardım suçundan kurulan mahkumiyet hükmünün duruşmalı inceleme sonucunda onanmasına, “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan kurulan beraat hükmünün “suç örgütü üyesi olma” suçundan mahkumiyeti gerektiği gerekçesiyle bozulmasına karar verildi.

Sanık Yasin Hayal’in “kasten öldürmeye azmettirme ve Orhan Pamuk’u tehdit suçlarından kurulan mahkumiyet hükümlerinin onanmasına, 6136 Sayılı Kanuna aykırılık suçundan kurulan mahkumiyet hükmünün düzeltilerek onanmasına, “silahlı terör örgütü kurma yöneticisi olma” suçundan kurulan beraat hükmünün “suç örgütü kurma ve yönetme” suçundan mahkumiyeti gerektiği gerekçesiyle bozulması kararlaştırıldı.

Sanık Erhan Tuncel’in “patlayıcı madde imal etme” suçundan kurulan mahkumiyet hükmünün onanmasına, “kasten öldürmeye azmettirme” suçundan kurulan beraat hükmünün, sanığın maktul Hrant Dink’i öldürülmesi suçuna yardım suretiyle iştirak etmesi nedeniyle mahkumiyeti gerektiği gerekçesiyle bozulmasına karar verildi. Tuncel hakkında, “silahlı terör örgütü yöneticisi olma” suçundan kurulan beraat hükmü de “suç örgütü üyesi olma” suçundan mahkumiyeti gerektiği gerekçesiyle bozuldu.

Tuncel hakkındaki, Trabzon’daki 24 Ekim 2004’te McDonalds’ın bombalanması olayında, genel güvenliği kasten tehlikeye sokma, mala zarar verme ve 6 ayrı kasten yaralama suçundan kurulan mahkumiyet hükümlerini de bozan Daire, Tuncel’in bu eyleminin, 6 ayrı kasten öldürmeye teşebbüs suçunu oluşturacağına karar verdi.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Yargıtay 9. Ceza Dairesinin Hrant Dink cinayeti davası kararıyla ilgili “Yargıtayın bu kararı, örgüt değil de suç için bir anlaşmanın varlığını tespit ediyor. Tabii ilk derece mahkemesinin kararına göre sanıkların aleyhine bir karardır. Bundan sonraki kısmını ilk derece mahkemesinin yargılama sürecinde beraber göreceğiz” dedi.

Davada daha önce örgütün varlığıyla ilgili tartışmalar yapıldığını hatırlatan Bozdağ, dairenin silahlı örgüt olmadığı ancak suç için anlaşma bulunduğuna dair bir karar verdiğinin görüldüğünü ifade etti. Bozdağ, “Bu, cezanın bir yönüyle onaylanması, diğer yönüyle de beraat kararının bozulması anlamına geliyor. Ondan sonra ilk derece mahkemesi Yargıtayın bu kararını değerlendirecektir, uyup uymama konusunda bir karar verecektir” dedi.

Yayınlanma tarihi

15 May 2013

Kategori Listesi

Etiket Listesi