Yargıtay’dan Kazanhan Davasında Yapılan Başvuruya Ret

GAZETE DUVAR

Başından vurularak öldürülen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın davasında verilen cezalar Yargıtay tarafından ‘isabetli’ bulundu. Avukat Rojhat Dilsiz, “Birkaç polisin ceza alıp, dosyanın bu şekilde kapatılmış olması, olayda sorumluluğu bulunan üst düzey yetkililerin aklanması anlamına gelir” dedi.

Cizre’de evinin önünde oynarken vurulan 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın ölümüne ilişkin verilen cezalar yerinde bulundu. Yargıtay, yargılanan polislerden birine verilen 13 yıl 4 ay hapis ve diğer polis için verilen beraat kararının yeniden incelenmesine gerek görmedi.

Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, Cizre 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından alınan kararlara ilişkin ‘isabetsizlik görülmedi’ diyerek, özel harekat polisi Mehmet Nurbaki Göçmez hakkında verilen 13 yıl 4 ay hapis cezası ile polis H.V. hakkında verilen beraat kararının bozulması için yapılan başvuruyu esastan reddetti, sanık Mehmet Nurbaki Göçmez müdafilerinin tahliye taleplerine ilişkin de ret kararı aldı. Kararı değerlendiren Kazanhan ailesinin avukatlarından Rojhat Dilsiz, “Verilen bu karar maalesef bu tarz dosyalarda iç hukuk yollarının çok etkili olmadığını gösteriyor. Failin kolluk olduğu dosyalarda yargının tutumu değişmiyor. Birkaç polisin ceza alıp, dosyanın bu şekilde kapatılmış olması, olayda sorumluluğu bulunan üst düzey yetkililerin aklanması anlamına gelir” değerlendirmesinde bulundu.

Silopi’de evlerine giren panzerin altında ezilerek hayatını kaybeden Yıldırım kardeşlerin ölümüne neden olan sanıklar hakkında verilen 2 yıl 1 ay ve beraat kararını da hatırlatan Dilsiz, “Silopi dosyasında olduğu gibi verilen bu kararlar, sahada görev yapan kolluk görevlilerini ‘nasılsa ceza almayız’ mantığıyla su işlemeye sevk etmektedir. Nitekim daha önceden de bölgemizde yaşanan sokağa çıkma yasaklarında yetkililerin ‘hakim karşısına çıkmaktan korkmayın’ demeleri de esasen gerçeği ortaya koyuyor” diye konuştu. Avukat Dilsiz, dosyayı Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacaklarını belirtti.

Ne Olmuştu?

Nihat Kazanhan, 14 Ocak 2015’te, Cizre’nin Yafes mahallesinde arkadaşlarıyla oynarken başından vurularak hayatını kaybetti. 12 yaşındaki Kazanhan’ın vurulma anının görüntüleri basına yansıdı ancak dönemin Başbaşkanı Ahmet Davutoğlu ve İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından cinayetin polisler tarafından işlenmediği söylendi. 11 Kasım 2016’da Cizre 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, tutuklu olarak yargılanan özel harekat polisi M.N.G.’ye “haksız tahrik altında olası kasıt ile suçu işlediği” gerekçesiyle 13 yıl 4 ay, tutuksuz yargılanan 3 polise ise “suçu bildirmeme” suçundan 5’er ay hapis cezası verdi. Tutuksuz yargılanan 1 polis ise beraat etti. Yargılama boyunca dosyanın avukatı olan dönemin Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi öldürüldü. Dosyanın diğer avukatları da tehdit edilip darp edildi. Dosyada tanıklık yapan ve Kazanhan’ın yakın arkadaşı olan Davut Yanar da 17 Aralık 2015’te polisler tarafından açılan ateşle ağır yaralandı.

Yayınlanma tarihi

2 July 2019

Kategori Listesi

Etiket Listesi