Yusuf Akın Davası İzleme Raporu- 28 Aralık 2023

Deniz Tekin –  28 Aralık 2023

Mahkeme: Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi

Dosya No: 2022/133

Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Deyrcem (Heybeli) Mahallesinde 20 Aralık 2011’de patlayan su borularını tamir etmek için giden tesisatçı Yusuf Akın ve işin sahibi Mehmet Eren’e Jandarma Özel Harekat ekipleri ateş açtı. Yusuf Akın olay yerinde hayatını kaybederken, Mehmet Eren ise yaralandı. Olayı çatışma olarak basına duyuran Mardin Valiliği, hayatını kaybeden Yusuf Akın için de “terörist” açıklaması yaptı. Jandarmanın ateş ettiği kişilerin sivil olduğunun ortaya çıkması üzerine ikinci bir açıklama yapan Valilik, “kaza” olduğunu ileri sürdüğü olayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu. Sanıklar askerler Yusuf Tuğrul Karaatlı, Doğan Gökyar, Şenol Taş, Bahattin Yaman ve Kadir Engin Omay’ın “taksirle bir kişinin ölümüne bir kişinin yaralanmasına sebebiyet vermek” suçlamasıyla yargılandığı davada 2016 yılında beraat kararı çıktı. İstinaf taleplerinin reddedilmesi üzerine katılan avukatının bireysel başvuruda bulunduğu Anayasa Mahkemesi, yaşam hakkının ihlal edildiğine karar verdi. AYM’nin ihlal kararının ardından yeniden görülmeye başlanan Yusuf Akın Davası’nın 5. duruşması 28 Aralık 2023 tarihinde Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Duruşma Öncesi

İki ayrı polis arama noktasından geçtikten sonra Mardin Adliyesine gidebildik. Adliye binasının giriş katındaki Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesinin duruşma salonunun önünde başka davalar için gelen avukatlar ve sanık olduğunu düşündüğüm kişiler vardı. Duruşma salonunun yanındaki panoya o gün mahkemede görülecek olan duruşmaların listesi asılmamıştı. Mübaşir elinde listeye baktıktan sonra Yusuf Akın Davasının saat 09.00’da görüleceğinin bilgisini verdi. Mahkeme heyeti salondaki yerini aldıktan duruşmanın başladığı haberini aldık.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya katılanları vekili Av. Erdal Kuzu katıldı. Katılan Fatma Akın ve Mehmet Eren duruşmaya gelmedi. Sanıklar Kadir Engin Omay, Doğan Gökyar, Şenol Taş, Bahattin Yaman, Yusuf Tuğrul Karaatlı da duruşmaya katılmadığı için sanık sandalyeleri boştu. Sanıkların müdafi Av. Kadir Gündoğan ise duruşmaya katılmayacağına dair mazeret dilekçe göndermişti. Mazeret dilekçesinde,  olay yerinde keşfinde yapılması da talep edilmişti. Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri duruşmayı izleyen tek gazeteciydi.

Duruşmanın Seyri

Mahkeme Başkanı, celse arasında dava dosyasına gelen evrakları tutanağa geçirdikten sonra Av. Erdal Kuzu’nun ismini tutanağa geçirdi. Olay yerinde 8 Kasım 2023 tarihinde yapılması kararlaştırılan keşfin “güvenlik” gerekçesiyle yapılamadığı tutanağa geçirildi. Yeniden yargılama kararı verildiği 21 Mart 2022 tarihinden bu yana 5 defa karar alınmasına rağmen olay yerinde keşif yapılamamıştı. Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nce hazırlanan “keşif erteleme tutanağı”nda “Dava dosyasında her ne kadar 08/11/2023 günü itibariyle keşif yapılmasına karar verilmiş ise de; Nusaybin İlçe Jandarma Komutanlığı’nın 08/11/2023 tarih ve 32638757-310.04-23508784 sayılı yazısı ile keşif mahallinde mevsim itibariyle mevcut bitki örtüsünün yeterli görüş imkanına elverişli olmadığı, icra edilecek keşif faaliyeti öncesinde Mayın / EYP aramasının yapılması gerektiği, bölgenin araç hareketliliği açısından kısıtlı imkana sahip olmasından dolayı güvenlik zaafiyeti oluşacağı belirtilerek keşfe gidilemediğine dair işbu tutanak müştereken imza altına alınmıştır” denilmekteydi

‘Bu Yargılamada Kendimizi Bir Taraf Olarak Değil Seyirci Olarak Görüyoruz’

Ardından söz alan katılan vekili Av. Erdal Kuzu, olay yerinde keşif yapılması yönündeki talebini yineledi. Kuzu, sanık avukatının mahkemeye gönderdiği dilekçede 11 yıl boyunca olay yerinde keşif yapılmamasına itiraz ettiğini hatırlattı. Kuzu,  sanık avukatının Jandarmanın meslektaşlarını koruma düşüncesiyle olay yerinde keşif yapılamayacağına dair olumsuz rapor vereceğinin farkında olduğuna işaret etti. Yargılamanın uzun yıllardır yapılamayan keşif nedeniyle sürüncemede kalmasına tepki gösteren Kuzu, “Artık bu yargılamada kendimizi bir taraf olarak görmektense seyirci olarak görüyoruz. Olay tarihinden itibaren geçen sürede Ömerli ilçesinin yanı başındaki bir köyde keşfe gidilmesinin güvenlikten kaynaklanmıyor. Tam tersine bu 100 yıllık bir politika olan cezasızlık politikasının bir sonucudur. Anayasa Mahkemesi’nin işaret etmiş olduğu canlandırmanın başka şekilde gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini araştırıyoruz. Maddi gerçeği ortaya çıkaracak keşif dışında başka bir canlandırma metodu bulunursa mahkemeye yazılı olarak talepte bulunacağız. Yine de son umut olarak olay yerinde keşfin yapılabilme koşullarının Mardin İl Emniyet Müdürlüğünden sorulmasını istiyoruz. Belki bu şekilde objektif cevap alınabilir. Ayrıca isnat edilen suçun kasten insan öldürme olduğu için CMK’de yer alan tutuklama gerekçeleri dikkate alınarak sanıklar hakkında tutuklama kararı verilmesini talep ediyoruz” dedi.

İddia makamı mütalaasında dava dosyasındaki eksiklerin giderilmesini istedi.

Ara Kararlar

Ara kararını açıklayan mahkeme, bir önceki duruşmada alınan ara kararların tarihlerini değiştirerek, olduğu gibi tutanağa kopyaladı. Sanık avukatlarının mazeretini kabul eden, olay yerinde keşif yapılmasına karar veren mahkemenin  diğer ara kararları şöyle:

  • Katılanlar vekilinin sanıklar hakkında tutuklama talebinin reddine,

  •  Keşif tarihi ve saatinde güvenlik hususunda gerekli değerlendirme ve planlamaların yapılması için Nusaybin İlçe Jandarma Komutanlığına müzekkere yazılmasına,

  • Olay yerinde mahkememizce 20/05/2024 günü saat 20:30’dan itibaren keşif yapılarak katılan Mehmet Eren’in mesafe konusundaki beyanının tekrar alınmasına ve olay yerindeki ölçümün bilirkişiye yaptırılmasına, (bu konuda olay yeri inceleme şube müdürlüğünden iki polis memurunun keşfe refakat etmek üzere görevlendirilmesinin istenmesine) karar verildi.

 Bir sonraki duruşma 30 Mayıs 2024 tarihinde görülecek.

 

Yayınlanma tarihi

10 January 2024

Kategori Listesi

Etiket Listesi