Zırhlı Araç İle Ölümde Polise Verilen Günlük 20 TL Cezaya Gerekçe: Ekonomik Durumu Düşünülmüş

Zırhlı otobüs çarpması sonucu ölen Cihan Can

Fotoğraf: MA
11 Ekim 2023

Zırhlı araçla Cihan Can’ı ezerek ölümüne neden olan polise, günlük 20 TL’den verilen 21 bin 200 TL’lik cezanın gerekçesinde, sanığın “sosyal ve ekonomik durumunun” göz önünde bulundurulduğu belirtildi

Diyarbakır’da inşaat mühendisi Cihan Can’ı zırhlı araçla ezerek ölümüne neden olan polis Hakan Avcı hakkında 4 Eylül’de “taksirle ölüme sebep olmak” suçundan verilen 21 bin 200 TL’lik para cezasının gerekçeli kararı açıklandı.

Diyarbakır 11’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nin gerekçeli kararında, verilen 3 yıl 6 ay hapis cezanın 2 yıl 11 aya indirildiği ve hapis cezasının da 24 taksit olmak üzere 21 bin 200 TL para cezasına çevrildiği hatırlatıldı. Kararda, söz konusu indirim ve cezanın paraya çevrilmesi de “suçlunun kişiliğine, sosyal ve ekonomik durumuna, yargılama sürecinde duyduğu pişmanlığa” dayandırıldı.

Ekonomik Durumu Dikkate Alınmış!

Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından sanık polis Avcı’nın olayda yüzde 100 kusurlu olduğu yönündeki raporu, olay anına ilişkin kayıtlar ve tanık beyanları, sanık polisin suçunun sabit olduğunu gösterdiği vurgulandı. Kararda, Türk Ceza Kanunun (TCK) 85/1 maddesi gereğince 3 yıl 6 ay hapis cezası verildiği, bu cezanın sanığın geleceği üzerindeki etkisi dikkate alınarak 2 yıl 11 ay hapis cezasına indirildiği kaydedildi.

Kararda, “sanığın kişiliği, sosyal ve ekonomik durumu, suçun işlenmesi özelliği” dikkate alınarak bu cezanın para cezasına çevrildiği kaydedildi. Ayrıca “sanığın sosyal ve ekonomik durumundan” kaynaklı cezanın günlüğü 20 TL’den hesaplanarak, 21 bin 200 TL adli para cezası verildiği ifade edildi.

Ne Olmuştu?

Diyarbakır’da HDP önünde bekletilen kişiler için görevlendirilen polislerin nöbet değişimi sırasında polis Hakan Avcı kontrolündeki zırhlı otobüs Cihan Can’ı ezdi. Araç sürücüsü polis Avcı’nın 13 tonluk araçla Can’ın üzerinden geçmesi üzerine Can hayatını kaybetti.

Avcı hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı “taksirle ölüme neden olmaktan” 2 yıl ile 6 yıl arası değişen hapis istemiyle iddianame hazırlandı. Avcı, soruşturma sürecinde verdiği ifadesinde “Can’ı odun sandığını” söyledi.

Hem soruşturma aşamasında hem de yargılama aşamasında Adli Tıp Kurumu’ndan istenen 2 raporda, Can “tali”, sanık Avcı ise “asli kusurlu” bulundu. Raporda, sanık Avcı’nın kusur oranı yüzde 100 olarak tespit edildi.

Yapılan yargılama sonucu sanık Avcı’ya 3 yıl 6 ay hapis cezası verildi, cezanın sanığın geleceği üzerindeki etkisi dikkate alınarak cezada 1/6 oranında indirim yapılarak ceza 2 yıl 11 aya düşürüldü. Hapis cezası 21 bin 200 TL adli para cezasına çevrildi. (Diyarbakır/MA)

Yayınlanma tarihi

15 October 2023

Kategori Listesi

Etiket Listesi