Vartinis (Altınova) Katliamı Davası Basın Toplantısı ve Duruşmaya Çağrı

Vartinis (Altınova) davasının karar duruşması 1 Mart Salı günü Kırıkkale Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Cezasızlıkla Mücadelede Güçbirliği bileşeni sivil toplum kuruluşları olarak, 1990’lı yıllarda Kürt vatandaşlara karşı gerçekleştirilen hak ihlalleriyle hesaplaşmak adına sembolik önemi olan bu davayı uzun bir süredir takip etmekteyiz. Davanın 21 Aralık 2015’te görülen son duruşmasında yalnızca usule ilişkin eksikliklerin giderilmesine hükmedilmişti.  1 Mart Salı günü görülecek 10. duruşmada karar çıkması bekleniyor.

Yürürlükte olan bu resmi aklama sürecine karşı kamuoyu yaratmak için 29 Şubat Pazartesi günü Ankara’da basın toplantısında, 1 Mart Salı günü Kırıkkale Ağız Ceza Mahkemesi’nde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Basın Toplantısı: 29 Şubat 2016 Pazartesi, 15:00 İHD Genel Merkezi, Necatibey Caddesi, Demirtepe, Ankara

Duruşma: 1 Mart 2016, Salı, 13:30, Kırıkkale Ağır Ceza Mahkemesi

Vartinis (Altınova) davası hakkında:
https://www.failibelli.org/dava/altinova-mus-vartinis-davasi/

Muş’un Korkut İlçesi’ne bağlı Vartinis (Altınova) Beldesi’nde 3 Ekim 1993 tarihinde “yasadışı örgüte yardım ve yataklık ettikleri’’ iddiasıyla evlerinin ateşe verilmesi sonucu bir ailenin 9 ferdi  yanarak yaşamını yitirmişti. Aile’nin hayatta kalan tek üyesi olan Aysel Öğüt,  evin askerler tarafından yakıldığını belirterek suç duyurusunda bulunmuş; ancak Muş Cumhuriyet Başsavcılığı evin PKK tarafından yakıldığını ileri sürerek dosyayı kapatmıştı. Aysel Öğüt’ün 2003 yılında yaptığı yeni suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma,mahkemeler arası görevsizlik kararları, ve soruşturma izni ile ilgili engellerin aşılması sonucunda, şikayetten 10 yıl sonra  3 Haziran 2013 tarihinde Muş Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan iddianame ile yargı sürecine aktarılabilmişti. İddianamenin kabul edilmesi sonucunda dönemin Jandarma Yüzbaşı Bülent Karaoğlu, Hasköy İlçe Jandarma Komando Bölük Komutanı Piyade Kıdemli Üstteğmen Hanefi Akyıldız, Muş Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürü Şerafettin Uz ve Jandarma Gökyazı Jandarma Karakol Komutanı Başçavuş Turhan Nurdoğan hakkında “kasten ev yakmak suretiyle birden çok kişinin ölümüne sebebiyet vermek” suçundan Muş Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. “Kamu güvenliği” gerekçesiyle 12 Eylül 2013 tarihinde Muş’tan Kırıkkale’ye nakledilen davanın 10 Haziran 2015 tarihinde Kırıkkale Ağır Ceza Mahkemesi’nde kurulan duruşmasında esas hakkındaki mütalaasını sunan savcı sanıkların her birine 180 yıldan 230 yıla kadar hapis cezası verilmesini istedi. 02 Kasım 2015 tarihinde görülen duruşmada sanık avukatlarının savunma yapmak için süre talebini kabul eden mahkeme heyeti duruşmayı 21 Aralık 2015’e ertelemişti. Aralık 2015 sonunda yapılan duruşmada ise usule ilişkin eksikliklerin giderilmesine hükmedilmiş ve  1 Mart 2016 tarihinde karar duruşmasının yapılmasına karar verilmişti.

Ek 1 – Dava Sürecinin İnteraktif Zaman Çizelgesi 
Ek 2 – Vartinis Davası Hakkında Önemli Başlıklar
Ek 3- Esas Hakkında Mütalaa

Yayınlanma tarihi

29 February 2016

Kategori Listesi