Vartinis (Altınova) Katliamı Davası

Muş’un Korkut İlçesi’ne bağlı Vartinis (Altınova) Beldesi’nde 3 Ekim1993 tarihinde “yasadışı örgüte yardım ve yataklık ettikleri’’ iddiasıyla evlerinin ateşe verilmesi sonucu 9 kişi yakılarak yaşamını yitirmişti. Evden sağ kurtulan tek kişi olan Aysel Öğüt,  olayın hemen ertesinde evin askerler tarafından yakıldığını belirterek suç duyurusunda bulunmuş; ancak Muş Cumhuriyet Başsavcılığı evin PKK tarafından yakıldığını ileri sürmüştü.

Aysel Öğüt’ün 2003 yılında yaptığı yeni suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma sonucu, dönemin Jandarma Yüzbaşı Bülent Karaoğlu, Hasköy İlçe Jandarma Komando Bölük Komutanı Piyade Kıdemli Üstteğmen Hanefi Akyıldız, Muş Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürü Şerafettin Uz ve Jandarma Gökyazı Jandarma Karakol Komutanı Başçavuş Turhan Nurdoğan hakkında “kasten ev yakmak suretiyle birden çok kişinin ölümüne sebebiyet vermek” suçundan 2013 yılında dava açıldı.

“Güvenlik gerekçesiyle” Muş’tan Kırıkkale’ye nakledilen davanın 10 Haziran 2015 tarihinde Kırıkkale Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasında esas hakkındaki mütalaasını sunan savcı, ihmal sebebiyle ölüme sebebiyet vermek suçundan 9 ölümün her biri için 20 ila 25’er yıl, yani toplamda her sanık için 180 yıldan 225 yıla kadar hapis cezası verilmesini istedi.

1 Mart 2016 tarihli karar duruşmasında savcı, mütalaada yaptığı değişiklikle Bülent Karaoğlu dışındaki sanıkların beraatini istedi. Mahkeme heyeti ise tüm sanıkların beraatine hükmetti. Katılan vekilleri kararı temyiz etti.

2 Nisan 2018 tarihinde Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Fehmi Tosun, hazırladığı tebliğnameyle, beraat kararının bozulmasını istedi. Savcı, yangının nasıl çıktığı noktasında güvenlik güçleri ve köylülerin anlatımlarının farklı olduğu, bazı tanık askerlerin köyün askerlerce yakıldığına yönelik kuşku doğuracak beyanlar verdiği, olayda araştırılması gereken hususların henüz araştırılmadığının tespit edildiği nedenlerine dayandı. Tespit edilen eksiklikler; evlerin PKK üyeleri tarafından yakıldığı yönünde tutanaklara atılan imzaların kime ait olduğu araştırılmalı,  olay yerine gelen savcı, kaymakam, zabıt katibi ve araç sürücüsünün ifadeleri alınmadan bir karar verildiği için bu kişilerin ifadeleri alınmalı, Karaoğlu’nun operasyona katılıp katılmaması konusunda izinli olup olmadığı üstüne sorulmalı,  operasyonun nasıl planlandığı, rütbeli kimlerin katıldığı ve operasyonun kimlerce yönetildiği saptanmalı, MİT’e yazı yazılarak, 3 Ekim 1993’te PKK üyelerinin baskın yapacağına dair ellerinde istihbarat kaydının olup olmadığı sorulmalı,  Muş İl Jandarma Komutanlığı’ndan olayla ilgili belgeler yeniden istenmeli,  evdeki yangına askerlerin sebep oldukları yönünde kuşku uyandıracak nitelikte, köyde çatışmanın yaşanmadığı ve PKK üyesi görmedikleri yönünde ifade veren beş tanık asker yüzleştirilmeli,  yaşları küçük olduğu gerekçesiyle o tarihte dinlenilmeyen iki kişi Adli Tıp Kurumu’ndan rapor alındıktan sonra dinlenmeli.

26 Ocak 2021 tarihinde Yargıtay 1. Ceza Dairesi, temyiz edilen davayı inceledi ve sanıklar Turhan Nurdoğan, Hanifi Akyıldız ile Şerafettin Uz hakkında verilen beraat hükümlerinin onanmasına karar verdi. Kesinleşen bu beraat kararlarına karşı Aysel Öğüt vekilleri Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yaptı. Sanıklardan Bülent Karaoğlu hakkında verilen beraat kararı ise, tanık ve mağdur anlatımlarında olay günü Bülent Karaoğlu’nun “Bu gece gelip köyünüzü yakacağız” dediği, sanığın operasyonda en üst rütbeli olarak sorumlu olduğu gibi nedenlerle yangının sanık Bülent Karaoğlu’nun emir ve talimatları doğrultusunda meydana geldiğinin anlaşıldığı gerekçesiyle bozuldu. Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne geri gönderilen dava için mahkeme duruşmayı 21 Eylül 2021 tarihine bıraktı.

21 Eylül 2021 tarihinde görülen bozma sonrası ilk duruşmaya, tek sanık Bülent Karaoğlu sağlık sorunları mazeretiyle katılmadı. Av. Kadir Karaçelik,  tensip ile duruşma günü Eylül ayına verildikten sonra bir dilekçe ile mahkemeye başvurduklarını ve davanın zamanaşımı tehlikesi altında olduğunu belirterek duruşma tarihinin öne alınmasını ve yargıtay bozma ilamı gereği sanık Bülent Karaoğlu’nun tutuklanmasını talep ettiklerini fakat kabul edilmediği beyan etti. Savcı sanığın tutuklanması yönünde mütalaada bulundu ve tutuklanma talepleri kabul edilerek Bülent Karaoğlu‘nun tutuklanmasına, dosyanın tutuklama yerine getirildikten sonra duruşma beklenmeden savcılığa esas hakkında mütalaasını hazırlamak üzere gönderilmesine karar verildi.

4 Kasım 2021 günü görülen son duruşmada hakkında tutuklama kararı çıkan tek sanık Bülent Karaoğlu’nun yakalama kararının halen infaz edilmediği görüldü. Mağdur aile ve avukatları bir kere daha zamanaşımı riskini hatırlatarak, dosyanın cezasızlık politikası ile ilerlediğini ifade etti. Duruşma 9 Aralık 2021 saat 14:15’e ertelendi.

Daha detaylı bilgi edinmek isterseniz davanın seyrini anlatan zaman çizelgesine ve basında çıkan ilgili haberlere de göz atabilirsiniz.


Ek 1 – 8 Maddede Vartinis Davası Hakkında Önemli Başlıklar
Ek 2 – Karar Duruşması için Basın Toplantısı ve Duruşmaya Çağrı
Ek 3 – Vartinis: Bir Adalet Arayışı Öyküsü | Av. Kadir Karaçelik’in Yazısı

İlk Duruşma Tarihi

04.09.2013

Dava Mahkemesi

Kırıkkale Ağır Ceza Mahkemesi

Dava İddianamesi

Dosyayı indirin

Sanıklar

Dönemin Jandarma Yüzbaşı Bülent Karaoğlu, Hasköy İlçe Jandarma Komando Bölük Komutanı Piyade Kıdemli Üstteğmen Hanefi Akyıldız, Muş Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürü Şerafettin Uz ve Jandarma Gökyazı Jandarma Karakol Komutanı Başçavuş Turhan Nurdoğan

Maktuller

Mehmet Nasir Öğüt

Eşref Oran

Sevda Öğüt

Sevim Öğüt

Mehmet Şakir Öğüt

Mehmet Şirin Öğüt

Aycan Öğüt

Cihan Öğüt

Cinal Öğüt

Dava Dokümanları

Esas Hakkında Mütalaa