Cizre Davası

1993-1995 yılları arasında yasadışı keyfi infaz edilen veya zorla kaybedilen* 21 kişiyle ilgili dönemin Cizre Jandarma İlçe Komutanı emekli Albay Cemal Temizöz, eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atağ, Kukel Atağ, Temer Atağ, Adem Yakin, Fırat Altın (Abdulhakim Güven), Hıdır Altuğ ve Burhanettin Kıyak hakkında “cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak ve bu teşekküle katılarak mensubu olmak, insan öldürmeye azmettirmek ve insan öldürmek” suçlarından 2009 yılında dava açıldı. Temer Atağ, Adem Yakin, Kamil Atağ, Cemal Temizöz, Fırat Altın (Abdulhakim Güven) ve Hıdır Altuğ’un tutuklu yargılanmaya başladığı, Kukel Atağ’ın 2010’da, Burhanettin Kıyak’ın 2012’de tutuklandığı dava Diyarbakır 6. Ceza Mahkemesi’nde başladı.

İlk olarak 2011’de tarihinde Kukel Atağ, daha sonra 2012’de Temer Atağ ve Kamil Atağ, 2013’te ise Hıdır Altuğ ve Abdulhakim Güven tahliye edildi. Savcılık makamının davaya konu olan cinayetlerin yalnızca 9’u bakımından ceza talep ettiği, diğerleri bakımından ise zamanaşımından dolayı düşme veya delil yetersizliği nedeniyle sanıkların beraatini talep ettiği verilen ilk esas hakkında mütalaada Temizöz’ün işlediği suçlardan dolayı 9 kez ağırlaştırılmış müebbet ile cezalandırılması istendi. Daha sonra özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasıyla dava Şırnak’a gönderildi, oradan da güvenlik gerekçesiyle Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne nakledildi. Bu süreçte Adem Yakin, Burhanettin Kıyak ve Cemal Temizöz tutuklu kaldıkları süre dikkate alınarak tahliye edildi.

Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 18 Nisan 2015 tarihinde savcılık makamı tarafından verilen esas hakkındaki mütalaada ise tanıkların ifadelerinin ve olaylarla ilgili kesin, inandırıcı ve vicdani kanaate uygun delil bulunmadığı belirtilerek sekiz sanığın ayrı ayrı beraatlarına karar verilmesini istenmişti. 05 Kasım 2015 tarihli karar duruşmasında ise Cemal Temizöz ve diğer sanıkların tamamı beraat etti.

Temyiz incelemesini tamamlayan Yargıtay 1. Ceza Dairesi, 25 Kasım 2021 tarihinde temyiz itirazlarını reddederek, ikiye karşı üç oyla beraat kararlarını onadı.

Beraat kararına dikkat çekmek amacıyla “Cemal Temizöz Suçsuz ise #21İnsaniKimÖldürdü?” sorusunu sorduğumuz imza kampanyasına destek vermek için tıklayın: change.org/21insanikimoldurdu

Daha detaylı bilgi edinmek isterseniz davanın seyrini anlatan zaman çizelgesine, takip ettiğimiz duruşmaların izleme raporlarına ve basında çıkan ilgili haberlere de göz atabilirsiniz.

 


(*) “Temizöz ve Diğerleri Davası” olarak da anılmaktadır.

(*) Cizre Davası kapsamında failleri aydınlatılmaya bekleyen zorla kaybedilenler: Ramazan Elçi, Abdullah Efelti, İbrahim Adak, Mehmet Gürri Özer, İhsan Arslan, Abdurrazak Binzet, İzzet Padır, Abdullah Özdemir, Mustafa Aydın, Süleyman Gasyak, Abdulaziz Gasyak, Ömer Candoruk, Yahya Akman ve Abdulhamit Düdük.

 

İlk Duruşma Tarihi

11.09.2009

Dava Mahkemesi

Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi

Dava İddianamesi

Dosyayı indirin

Sanıklar

Dönemin Cizre İlçe Jandarma Komutanı olan Cemal Temizöz, Kamil Atağ, Kukel Atağ, Temer Atağ, Adem Yakin, Abdulhakim Güven, Hıdır Altuğ ve Burhanettin Kıyak

Maktuller

Ramazan Elçi

Ramazan Uykur

Abdullah Efelti

İbrahim Adak

Mehmet Gürri Özer

İbrahim Danış

Abdurrahman Afşar

Abdurrahman Akyol

İhsan Arslan

Beşir Bayar

Abdurrazak Binzet

İzzet Padır

Abdullah Özdemir

Mustafa Aydın

Süleyman Gasyak

Abdulaziz Gasyak

Ömer Candoruk

Yahya Akman

Abdulhamit Düdük

yabancı uyruklu erkek şahıs

kimliği tespit edilemeyen kadın şahıs

İlgili AİHM Kararları

AİHM’in 13 Ekim 2009 tarihli kararı: Gasyak ve Diğerleri v. Türkiye, No: 27872/03

 

Dava Dokümanları

2. Savcılık Mütalaası İlk Savcılık Mütalaası Geniş Dava Özeti Beraat kararı